7 UCZUĆ – ODZYSKAĆ DOSTĘP, RADOŚĆ, SMUTEK, ZŁOŚĆ, WSTYD, POCZUCIE WINY, SAMOTNOŚĆ I STRACH

Twórczość Marka Koterskiego cenię sobie nad wyraz. Niewielu reżyserów tak wprawnie potrafi przedstawić ludzkie perypetie, których uosobieniem jest znany już chyba większości bohater Adaś Miauczyński z którym to zresztą większość z nas dzieci PRL-u po części mogła by się utożsamić.

Nie jestem wprawdzie znawcą czy recenzentem kina ale myślę, że trzeba być naprawdę dobrym rzemieślnikiem, bo przecież stworzyć kino które jest komedią i dramatem zarazem to już jest według mnie sztuka. I do tego tak dosadnie przedstawić realia tamtego świata z przed trzydziestu kilku lat jak i świata teraźniejszego, które już staje się piekłem dla wspomnianego Bohatera.

To czy owe kino jest komedią czy dramatem, to już zależy od postrzegania widza. Dla mnie osobiście przesłanie Marka jest bardzo głębokie i dosadne i raczej ciężko mi się tutaj uśmiechać. Choćby ze względu na to, że uczestniczyłem w tych dramatycznych właśnie wydarzeniach. Ale i oczywiście z pewną dozą dystansu. Tak jak dystansuję się do samego siebie a to właśnie po to by zdobyć szerszą perspektywę w ocenie danej sytuacji.

W wydarzeniach, które kształtowały moją osobę i myślę, że większość osób pokolenia lat 80 – tych jednogłośnie to potwierdzi. A to dlatego, że system był na tyle skrupulatny i znormalizowany, że choćby każdy z nas urodziłby się z zupełnie innym potencjałem czy talentem, to i tak szkolnictwo umiejętnie to niwelowało. W rezultacie kończąc naukę i odbierając dyplom ukończenia byliśmy już wszyscy wyprani z naszych prawdziwych przeznaczeń. Wtedy nikt z nas nie zdawał sobie z tego sprawy dlatego też z uśmiechami odbieraliśmy dyplomy. Jednak już w podświadomości iskrzyło niesamowite z niechęcenie do nauki.

Czuję, że w ostatnim okresie przerabiam wiele programów z dzieciństwa dlatego też nie bez powodu przydarzył mi się ten film akurat teraz bo przecież już od jakiegoś czasu wisi na afiszu. A to z powodu,  żebym mógł jeszcze bardziej utwierdzić się w swoich analizach czy przemyśleniach. Przekaz jest dla mnie doskonałym podsumowaniem przyjętych wzorców, programów, które z niesamowitą destruktywnością potrafiły zniszczyć nie jednej osobie życie. Bo przecież nikt z nas nie trafił za życia do przysłowiowego piekła bez przyczyny, które to przejawia się w depresji, niezadowoleniu z siebie z otoczenia i w ogóle z całego życia.

Kadr z filmu

„To jest coś, czego nikt nas nie uczy. Umiejętność radzenia sobie z nawet najgorszymi emocjami, jakie nas spotykają. Ja się po czasie dowiedziałem, że alkoholizm czy narkomania to nie są choroby związane z używkami, tylko z nieradzeniem sobie z emocjami” 

– Marek Koterski

No bo jak można funkcjonować normalnie na tak popieprzonym oprogramowaniu. A no można funkcjonować, tylko nienormalnie. Pogrążając się w otchłani niemocy jaką gotuje nam choroba błędnych mechanizmów myślowych. Do tego często w poszukiwaniu chwili ulgi, uzależnieni od alkoholu oraz farmaceutyków, pogrążamy się coraz bardziej. Myśląc, że jakoś damy sobie z tym wszystkim radę. Przecież nasze ego nie przyzna się, że właśnie ponosi porażkę. I w takim trendzie już nie jeden z moich rówieśników pogrążył się w tej niemocy, kilku jeszcze tą walkę toczy niestety nie wiedzą, że jeśli nie sięgną po pomoc z zewnątrz nie mają szans na wyrwanie się z tej niemocy.

Ci, co jeszcze w miarę funkcjonują, nieustannie narzekają jak to im się w życiu nie układa obwiniając wszystkich dookoła za niewygodne życie. Nawet przez myśl im nie przejdzie, że problemy z którymi się borykają są niczym innym jak ich uzewnętrznieniem. Wypadkową właśnie tych destruktywnych programów jakie otrzymali w młodych latach. Nieliczni twierdzą, że mają się dobrze i wspaniale im się żyje, ale już sam nie wiem, nie znam ich na tyle. Być może prezentują tylko swoje maski. A jeszcze inni tworzą sobie iluzję dobrego życia w które chyba sami wierzą, często zadłużając się żeby utrzymać zamierzony trend płynący z otoczenia.

I co teraz? Jak tu być szczęśliwym jak zmienić swoje życie?

Tak jak Ja byłem uosobieniem każdego wspomnianego przed chwilą schematu, tak teraz powoli każdego z nich staję się zaprzeczeniem i pragnę Cię tym zarazić ponieważ każdy z nas zasługuje na lepsze życie, na to by być w życiu szczęśliwym. Możesz mi wierzyć, że jeśli się dookoła ciebie wali świat to problem tkwi w tobie i daremne będą twoje poszukiwania, ponieważ całą tą szopkę tworzą twoje programy podświadome. Począwszy od twoich rodziców, otoczenia, szkolnictwa. Kształtowany byłeś w takich czasach które nastawione były na wypranie cię z człowieczeństwa. I mowa właśnie o siedmiu uczuciach na które składają się emocję:

Radość, smutek, złość, wstyd, poczucie winy, samotność i strach

Z którymi w dorosłym życiu często nie potrafimy się konfrontować jesteśmy od nich odcięci i tak jak zabarykadowaliśmy do nich dostęp. Tak nie dajemy dotrzeć do siebie innym, gdyż narażało by nas to na obnażenie swoich słabości a to przecież jest niedopuszczalne.

Kadr z filmu

…z moją narzeczoną stwierdziłem, że nie interesuje mnie związek na zasadzie udawania kogoś, kim nie jestem. Nie będę udawał macho, skoro nie jestem macho. Nauczyłem się akceptować swoje wady i zrozumiałem, że pokazywanie swoich emocji i trwanie w prawdzie z samym sobą daje mi siłę i stanowi o prawdziwym męstwie.” 

– Marek Koterski

I tu tkwi sedno tematu. Już czas zdjąć z siebie tą maskę rzekomego twardziela i z konfrontować się z wewnętrznym dzieckiem. Powoli odkrywać i pracować z programami. Właśnie po to by odzyskać życie by odzyskać samego siebie. Z konfrontować się ze sobą z tym małym dzieckiem, które jedyne czego potrzebuje to miłości. Po czym przytulić go do siebie i w końcu o niego zadbać. Bo przecież często, być może miałeś pretensję do rodziców, że być może nie zadbali o ciebie dostatecznie. Dlatego też nie powielaj tych błędów, już dziś podejmij to wyzwanie by pokochać samego siebie. Bez tego nie będziesz w stanie pokochać nikogo.

Polecam ci „7 Uczuć” jeśli jeszcze nie oglądałeś, a jeśli oglądałeś to być może teraz spojrzysz na to kino zupełnie inaczej bo przecież, każdego dnia się zmieniamy i zmienia się nasza perspektywa.

Urywek Filmu 7 Uczuć

Film jest dostępny na Netfliksie.

Jeśli chciałbyś popracować z programami rodziców, polecam ci tę Audio Afirmację, która przyniosła mi istotę zrozumienia w pracy z programami rodziców. Jeśli tego nie ruszysz, nie przepracujesz, nie uświadomisz sobie, nie przebaczysz, nie pokochasz. Ugrzęźniesz! Zrozumienie tej zależności jest podstawą do uwolnienia i życia pełnią życia.

MEDYTACJA – PROGRAMY RODZICÓW NEUTRALIZACJA

Rozwijaj się i tego Ci życzę. Raffi

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.