ANTYUTOPIA CZY MOŻE JUŻ RZECZYWISTOŚĆ? 10 NAJLEPSZYCH CYTATÓW GEORGA ORWELLA Z KSIĄŻKI „1984”

Termin „orwellowska rzeczywistość” jest nam wszystkim dobrze znany. Autor „1984” oraz „Folwarku zwierzęcego” wzniósł się na wyżyny swoich literackich możliwości by w tak perfekcyjny sposób pokazać nam beznadziejne położenie społeczeństwa przygniecionego ciężarem brudnej polityki.  Orwellowski obraz współczesnego niewolnictwa, kłamstw i manipulacji z jakim musimy się mierzyć jest dla nas bardzo wartościowym i ponad czasowym przekazem, który powinien dotrzeć do każdego człowieka aby wolny świat powstał z kolan. Oto 10 wspaniałych cytatów Georga Orwella, napisanych 70 lat temu, które mają idealne zastosowanie w dzisiejszych czasach.

O autorze

George Orwell, właściwie Eric Arthur Blair (ur. 25 czerwca 1903, zm. 21 stycznia 1950) – brytyjski pisarz i publicysta, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907 roku. Jego dzieła odznaczają się inteligencją, dowcipem i wrażliwością na nierówności społeczne. Zagorzały krytyk systemów totalitarnych, zwolennik socjalizmu demokratycznego.

Często uznawany za najlepszego kronikarza angielskiej kultury XX wieku, Orwell pisał powieści i felietony; zajmował się także krytyką literacką. Za jego najbardziej znane dzieła uznawane są: futurystyczna, antyutopijna powieść Rok 1984 i satyryczna opowieść będąca alegorią systemu totalitarnego Folwark zwierzęcy. Obie te książki sprawiły, że Orwell należy do grona najchętniej czytanych pisarzy XX wieku.

GEORGE ORWELL – „1984” – SPRAWDŹ GDZIE NAJTANIEJ

Wywarł istotny wpływ na współczesną kulturę. Przymiotnik „orwellowski” określa sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak „Wielki Brat patrzy”, czy „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” są używane w potocznym języku. Powieść Rok 1984 była także inspiracją dla stworzenia popularnego reality-show Big Brother, emitowanego w kilkunastu krajach.

Oto specjalnie dla Was 10 najlepszych cytatów Georga Orwella z książki „1984” z którymi z powodzeniem można się utożsamić w dzisiejszym świecie.

„Niewiedza pozwalała zachować im zdrowe zmysły. Przełykali wszystkie kłamstwa i to bez najmniejszego dla siebie uszczerbku, bo przelatywały przez nich – nie strawione – niczym kamyki przez układ pokarmowy ptaka. „

George Orwell – 1984

„Najbardziej skutecznym sposobem na zniszczenie ludzi jest zaprzeczenie i zatarcie własnego zrozumienia ich historii”.

George Orwell – 1984

„Nie jesteśmy tacy. Wiemy, że nikt nigdy nie chwyta władzy z zamiarem jej zrzeczenia się. Władza nie jest środkiem, jest celem. Nie ustanawia się dyktatury w celu ochrony rewolucji; rewolucja jest rewolucją w celu ustanowienia dyktatury. Obiektem prześladowań jest prześladowanie. Przedmiotem terroryzmu jest terroryzm. Obiektem ucisku jest ucisk. Obiektem tortur jest tortura. Obiektem morderstwa jest morderstwo. Przedmiotem władzy jest władza. Teraz zaczynasz mnie rozumieć? ”

George Orwell – 1984

„Przeszłość została wymazana, usunięcie zostało zapomniane, kłamstwo stało się prawdą”.

George Orwell – 1984

„Dopóki oni (Prole) nadal pracowali i rozmnażali się, ich inne czynności były bez znaczenia. Pozostawieni samym sobie, jak bydło wypuszczone na równiny Argentyny, wrócili do stylu życia, który wydawał im się naturalny, rodzaj rodowego wzoru … Ciężka praca fizyczna, opieka nad domem i dziećmi, drobna kłótnie z sąsiadami, filmy, piłka nożna, piwo, a przede wszystkim hazard wypełniają horyzonty ich umysłów.
Utrzymanie ich pod kontrolą nie było trudne. ”

George Orwell – 1984
GEORGE ORWELL – „1984” – SPRAWDŹ GDZIE NAJTANIEJ

„Im dalej społeczeństwo dryfuje od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą.”

George Orwell – 1984

 „Proletariuszy nie należy się bać. Pozostawieni sami sobie, będą kontynuować swój żywot z pokolenia na pokolenie i z wiekiem na stulecia, pracując, hodując i umierając, nie tylko bez impulsu do buntu, ale bez mocy pojmowania, że świat może być inny niż jest.”

George Orwell – 1984

„Bycie w mniejszości nie doprowadziło Cię do szaleństwa. Była prawda i nieprawda, a jeśli trzymałeś się prawdy nawet przeciwko całemu światu, nie byłeś szalony.”

George Orwell – 1984

„Zatopiliśmy się teraz na głębokości, na której przekształcenie oczywistości jest pierwszym obowiązkiem inteligentnych ludzi. Jeśli wolność w ogóle coś znaczy, oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. W czasach powszechnego kłamstwa mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym ”

George Orwell – 1984
GEORGE ORWELL – „1984” – SPRAWDŹ GDZIE NAJTANIEJ

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują i dopóki się nie zbuntują, nigdy nie staną się świadomi.”

George Orwell – 1984

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *