AUTOBIOGRAFIA JOGINA – PARAMAHANSA JOGANANDA

Niezwykła przeprawa poprzez doświadczenie życia w poszukiwaniu esencji istnienia. Podróż poprzez zakamarki ludzkich potrzeb w kierunku spełnienia, samouświadomienia, na drodze w poszukiwaniu Siebie oraz absolutnej Boskości. Takie słowa nasuwają mi się zaraz po przeczytaniu tej wyjątkowej opowieści o życiu Jogina Paramahansy Joganandy.

Piękna historia Człowieka kierowanego wewnętrznym pragnieniem doświadczenia Boga oraz Boskości za życia. Uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla istot które chciałyby coś w sobie zmienić, dla tych którzy oddają się rozwojowi duchowemu, które lubią czerpać z mądrości wschodu i nie tylko.

Im bardziej wchodzę w zagadnienia filozofii wschodu, tym bardziej dostrzegam jak wiele jeszcze jako społeczność zachodu mamy do zrobienia, jak wiele jeszcze musimy sobie uświadomić, przepracować. Nasze umysły są mocno uwikłane w schematy, dogmaty, wytyczne, standardy, itp. Zniewolone obawą o bezpieczne jutro.

Widzę po sobie, jak jeszcze nie tak dawno byłem odseparowany od samego siebie a wszystko to na miarę skutecznie funkcjonującego społeczeństwa. Teraz zdaję sobie sprawę z destrukcyjności naszych postaw, dostrzegam ile w moje życie wnosi praca w formie terapii z wpojonymi we mnie schematami. Powoli uwalniam się z dysfunkcji własnej oraz mojego otoczenia. A wszystko po to, by żyło nam się lepiej. Bo przecież wszystko opiera się o naszą wspólną relację.

Wiodącym elementem rozwoju jest puszczenie kontroli, na rzecz zaufania do przestrzeni, absolutu, Boga, bądź swojej wewnętrznej inteligencji. Nazywaj to po swojemu, piękno tkwi w dowolności interpretacji.

Ta niezwykła opowieść, udzieliła mi naprawdę wielu odpowiedzi na pytania cisnące się na usta moje i wielu poszukiwaczy prawdy absolutnej. Co dzieje się z nami po naszej śmierci? Kim jestem? Po co tu jestem? Jaki jest cel mojego życia? Czy bóg istnieje? Na te i na wiele innych pytań uzyskasz odpowiedź w tym wyjątkowym przesłaniu. Prawdopodobnie Twój uwarunkowany umysł, jeśli jest jeszcze mocno zakorzeniony we wzorcach zachodu, będzie stawiał opór, będzie poszukiwał sensowności zagadnień, dopasowywał, porównywał. No cóż, taka jego rola. Twoja taka, żeby nad nim zapanować.

„Człowiek jest duszą i posiada ciało, a nie na odwrót. Kiedy we właściwy sposób umiejscawia swoje poczucie tożsamości, pozostawia za sobą swe wszystkie wzorce i skłonności. Dopóki pozostaje zagubiony w swym zwykłym stanie duchowej amnezji, dopóty spętany będzie subtelnymi kajdanami praw środowiska”.

– Paramahansa Jogananda

Być może nauczysz się postrzegać siebie i swoje otoczenie z zupełnie innej perspektywy. Dzięki temu staniesz się innym człowiekiem.

Życzliwość jest światłem, które rozpuszcza wszystkie mury między duszami, rodzinami i narodami”.

– Paramahansa Jogananda

Bardzo podoba mi się podejście wielkich duchownych wschodu. Wychodzą ponad podziały, wręcz dążą do tego by likwidować różnice religijne. Nie poszukują Boga dla siebie, nie utwierdzają swojej racji. Starają się głosić prawdę z której Ty możesz skorzystać, bądź przejść obok niej obojętnie. Każdy z nas ma prawo do własnej perspektywy, ale i każdy z nas powinien ważyć konsekwencje własnych czynów.

„Brak indywidualnej modlitwy i komunii z Bogiem oddzielił współczesnych chrześcijan i chrześcijańskie sekty od nauczania Jezusa o prawdziwym postrzeganiu Boga, podobnie jak w przypadku wszystkich ścieżek religijnych zapoczątkowanych przez wysłanych przez Boga proroków, których wyznawcy dryfują na bocznych ścieżkach dogmatów i raczej rytuał niż rzeczywista komunia z Bogiem. Te ścieżki, które nie mają ezoterycznego treningu podnoszenia duszy, zajmują się dogmatami i budowaniem murów, aby wykluczyć ludzi o różnych pomysłach. Osoby Boskie, które naprawdę dostrzegają Boga, włączają każdego na drogę swojej miłości, nie w koncepcji zboru eklektycznego, ale w pełnej szacunku Boskiej przyjaźni wobec wszystkich prawdziwych miłośników Boga i świętych wszystkich religii ”.

– Paramahansa Jogananda

„Zbawiciele świata nie przychodzą, by sprzyjać wrogim podziałom doktrynalnym; ich nauki nie powinny być używane do tego celu. Nawet nazywanie Nowego Testamentu Biblią „chrześcijańską” jest mylące, ponieważ nie należy on wyłącznie do żadnej jednej sekty. Prawda ma na celu błogosławieństwo i podniesienie na duchu całej ludzkości. Ponieważ świadomość Chrystusowa jest uniwersalna, tak Jezus Chrystus należy do wszystkich… ”.

– Paramahansa Jogananda

Podsumowując. Szczerze polecam Ci tę wyjątkową pozycję. Uważam, że to niezwykła podróż. Wyruszając od Twojego doświadczenia, dalej poprzez Indie, aż po krańce wszechświata i jeszcze dalej. W doświadczeniu cudów oraz rzeczy które na nasze umysły mogą być trudne do zaakceptowania, kończąc na Twojej wewnętrznej przestrzeni. Ta podróż może odmienić Twoje życie.

W tej przeprawie zalecam otwartość, tylko dzięki niej możesz wiele wnieść dla swojej osobowości. Bo przecież tego właśnie wszyscy poszukujemy. Inspiracji i taką właśnie jest Autobiografia Jogina.

Sprawdź gdzie możesz kupić najtaniej.

AUTOBIOGRAFIA JOGINA – PARAMAHANSA JOGANANDA

Od Wydawcy:

W ciągu stu lat, które minęły od jego urodzin, Paramahansę Joganandę uznano za wybitnego przywódcę duchowego XX wieku. „Autobiografia jogina” znalazła się na liście stu najwartościowszych książek stulecia w dziedzinie duchowej; została przetłumaczona na 18 języków i uznana na całym świecie za klasyczne dzieło literatury religijnej.

Jogananda, nazywany ojcem jogi na Zachodzie, opisuje swoje doświadczenia w kontakcie ze współczesnymi świętymi i oświeconymi mistrzami indyjskimi oraz nauki, które u nich pobierał. Z naukową dokładnością wyjaśnia działanie subtelnych, lecz ścisłych praw, których znajomość umożliwia joginom dokonywanie cudów oraz opanowanie ciała i umysłu. Głęboko inspirująca, książka ta jest zarazem pełna ciepłego humoru i niezwykłych postaci, do których zalicza się także sam Autor.


„Autobiografia jogina” to pasjonująca opowieść o poszukiwaniu prawdy, a jednocześnie obszerne wprowadzenie do całej nauki i filozofii jogi, ukazujące podstawową jedność wielkich religii Wschodu i Zachodu. Wydana po raz pierwszy w 1946 r., została potem poprawiona i uzupełniona przez Paramahansę Joganandę przed jego odejściem w 1952 roku. Autor dodał dużą część tekstu, w tym ostatni rozdział. Obecne wydanie zawiera ponadto dodatkowe 20 stron fotografii.

O Autorze:

Paramahansa Jogananda (1893-1952) jest powszechnie czczony jako wybitny przywódca duchowy naszych czasów. Urodził się 5 stycznia 1893 r. w północnych Indiach. W 1915 r., tuż po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Kalkucie, złożył śluby zakonne i został oficjalnie przyjęty do prastarego indyjskiego zakonu Swamich. Dwa lata później rozpoczął dzieło swego życia, zakładając szkołę – która od tamtego czasu rozrosła się i obejmuje teraz 25 placówek oświatowych w całych Indiach – gdzie obok tradycyjnych przedmiotów ogólnokształcących prowadzi się ćwiczenia jogi i wpaja ideały duchowe.

– Paramahansa Jogananda


W 1920 r. Paramahansa Jogananda został zaproszony do USA na międzynarodowy kongres przywódców religijnych, gdzie wygłosił historyczną mowę 'The Science of Religion’. Tego samego roku założył międzynarodową organizację Self-Realization Fellowship (Towarzystwo Urzeczywistnienia Jaźni). Celem towarzystwa jest rozpowszechnianie na całym świecie jego nauk o odwiecznej filozofii jogi i związanej z nią tradycji medytacji, by pomóc ludziom wszelkich ras i wyznań lepiej poznać i wyrażać w życiu piękno, szlachectwo i boskość ducha.

W uniesieniu ku Boskości. Raffi

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.