BUDOWA NOWEJ OSOBOWOŚCI NA LEKCJI U WYJĄTKOWEGO MISTRZA. NAUKA POKORY, OTWARTOŚCI, ZMYSŁOWOŚCI, W DRODZE KU MIŁOŚCI. ODNALEŹĆ SIEBIE DZIĘKI MĄDROŚCI ZAWARTEJ W CYTATACH MACIEJA BENNEWICZA.

W poszukiwaniach życiowej harmonii nie sposób przeoczyć twórczość Macieja Bennewicza. Wyjątkowy Mentor, który swym doświadczeniem wpływa na kierunki rozwoju. Dzieląc się swoją wiedzą, nadaje uszeregowanie moim życiowym zmaganiom. Kształtując moją doskonałość w relacji nie tylko ze samym sobą.

„Jesteśmy, jak dotąd, jedynym gatunkiem na Ziemi, który stworzył narracje, czyli opowieści. Snujemy historie. Opowiadamy historie. Choć zawarte w nich treści to najczęściej iluzje – wierzymy w nie. Od imaginacji, od urojeń, zależy los jednostek i całych zbiorowości ludzkich. Im szybciej zrozumiesz, że również twój los jest zawarty w opowieści, tym szybciej dostrzeżesz, że jest ona przypadkowa, często nielogiczna i przede wszystkim w dużej mierze fałszywa.”

– Maciej Bennewicz TAO I SAMOŚWIADOMOŚĆ UWOLNIONA

„Sądzisz, że prawda gdzieś leży, można ją podnieść jak zgubiony portfel? Że gdyby spytać choćby o twoje życie, twojego ojca, matkę, rodzeństwo, przyjaciół, twoją kobietę, to wszyscy opowiedzieliby tę samą historię? Sądzisz, że opowiedzieliby ją tak, jak ty byś opowiedział? Naprawdę w to wierzysz? Jedni przedstawiliby cię jako odpychającego, nudnego faceta, który nie dba o siebie i wygląda jak łachudra, inni jako sympatycznego luzaka. Być może ktoś nie wyobraża sobie życia bez ciebie, ale jest pewnie kilka osób, które chociaż wydają się tobie znajome, zaprzyjaźnione, a może nawet dla ciebie ważne, wzruszyłyby tylko ramionami na dźwięk twojego imienia, mówiąc: Nie znam gościa.”

– Maciej Bennewicz, Wszystkie kobiety don Hułana

„Jest jednak pewien warunek, który musi zaistnieć obok odwagi i ciekawości — to zdolność do bycia istotą refleksyjną, która nie zadowala się utartymi wzorcami myślowymi czy też nazbyt uproszczonymi odpowiedziami.”

– Maciej Bennewicz, Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia

Wiele osób wiąże się nie tyle z drugą żywą istotą, co ze swoimi marzeniami i pragnieniami związanymi z jakąś osobą.“

— Maciej Bennewicz Seks trujący, seks doskonały. Coaching relacji (2011)

„Czasem wystarczy zadać sobie pytanie, czy to, czego doświadczam, jest faktem, czy też jest to moja interpretacja faktów. Co naprawdę widzę, co usłyszałem, czy znam prawdziwe intencje partnera? Skąd wiem, że jego potrzeby, motywacje i powody są właśnie takie, a nie inne? Wystarcza chwila autorefleksji – kilkusekundowe zatrzymanie automatycznego wzorca i nawykowych ocen. Wówczas nie można przegapić momentu, w którym zaczynamy dostrzegać realnego człowieka zamiast jego obrazu na naszym ekranie projekcyjnym lub w lustrze, które odbija nasze własne założenia i wzorce.“

— Maciej Bennewicz Seks trujący, seks doskonały. Coaching relacji (2011)

„Jeśli oziębłość to twoja kara dla niej lub dla niego, natychmiast porzuć tego rodzaju głupie pomysły. Miłości i intymności nie warto karać, bo zanim osiągnie się jakiś absurdalny efekt w postaci skruchy, można wykopać głęboki rów, którego potem najczulsze gesty nie zasypią.“

— Maciej Bennewicz Miłość toksyczna, miłość dojrzała. Coaching relacji (2011)

„(…) inni nigdy nie będą tacy, jak byśmy tego chcieli, a – co gorsza – im bardziej staramy się ich takimi uczynić, tym bardziej ich tracimy.“

— Maciej Bennewicz Miłość toksyczna, miłość dojrzała. Coaching relacji

„Prawo do wyrażania własnych próśb i zgody lub odmowy bez poczucia winy i lęku jest świętym prawem każdego człowieka.“

— Maciej Bennewicz Seks trujący, seks doskonały. Coaching relacji (2011)

„Szacunek – to pojęcie, które wychodzi z użycia. Oznacza – uważną obecność w relacji z drugą istotą. Nic więcej, nic mniej.

– Maciej Bennewicz TAO I SAMOŚWIADOMOŚĆ UWOLNIONA

„Nie możesz zmienić czegoś, czego nie widzisz. Nie możesz zmienić innych. Możesz ich zmuszać. Możesz ich straszyć. Możesz im zabraniać. Możesz nimi manipulować, ale skutek będzie jeden – twój lęk wzrośnie. Lęk w końcu odbierze ci wszystko. Możesz zmienić siebie, ale najpierw musisz siebie zobaczyć.”

– Maciej Bennewicz TAO I SAMOŚWIADOMOŚĆ UWOLNIONA

„Poszukaj wokół siebie. Poszukaj dokładnie. Energia jest w zasięgu ręki. Nie potrzeba do tego wiele. Wodę, powietrz – już masz, może kromka chleba, może owoc. W życiu najważniejsze jest życie. Wbrew temu, co wpoiły ci edukacja i marketing. Życie, doświadczenie, widzenie, smak, ruch, słyszenie. Nie te wszystkie iluzje, które w końcu lądują na śmietniku.”

– Maciej Bennewicz TAO I SAMOŚWIADOMOŚĆ UWOLNIONA

„Jako człowiek możesz wobec natury przyjąć trzy różne postawy. Pasożyta, obrońcy lub partnera, czyli istoty współzależnej.”

– Maciej Bennewicz TAO I SAMOŚWIADOMOŚĆ UWOLNIONA

„Z jakiego powodu zgoda na samotność jest fundamentem relacji? Im bardziej sami dla siebie jesteśmy atrakcyjni oraz wartościowi, im więcej z własnej obecności czerpiemy poczucia spokoju i przyjemności, tym jesteśmy bogatsi i bardziej przygotowani do współuczestnictwa w relacji. Nowotestamentowe przykazanie „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” wprowadza jedną z najciekawszych i najbardziej użytecznych norm: kochaj innych nie bardziej, nie mniej, ale tak jak siebie. Innymi słowy, jeśli twoje poczucie wartości jest niskie, atrakcyjność słaba, a tym samym miłość do siebie niewielka, nie możesz ani dawać, gdyż postrzegasz siebie jako osobę ubogą emocjonalnie, ani brać, gdyż nęka cię poczucie, że nie zasługujesz na miłość.“

— Maciej Bennewicz Miłość toksyczna, miłość dojrzała. Coaching relacji (2011)

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.