CAŁY ŚWIAT JEST NICZYM INNYM, JAK TYLKO LUSTRZANYM ODBICIEM TWOJEGO WŁASNEGO JA, KTÓRE WIDZISZ W LUSTRZE SWOJEJ ŚWIADOMOŚCI.

Jeden ze współczesnych wyjątkowych myślicieli, który na drodze rozwoju duchowego pomaga wydostać duszę spod warstw mistyki, świadomości, logiki. Duszę, która już dawno zagarnięta na potrzeby religii, uwięziona jako byt, który możesz odzyskać poddając się kontroli stworzonej na potrzeby systemów kreowanych przez ludzkie umysły.

Przedstawiam Ci postać Kena Wilbera Ur. 1949r. Amerykańskiego myśliciela, psychologa, filozofa, twórcę integralnej teorii świadomości, uznawanego również za głównego twórcę psychologii transpersonalnej, choć sam woli pojęcie integralnej świadomości. Ken Wilber znany jest z licznych książek, w których wyłożył swoje poglądy m.in. na naturę ludzką, psychologię, naukę, religię oraz problemy cywilizacyjne nękające współczesnego człowieka.

Oto kilka cytatów, które zachęcą Cię do zgłębienia wyjątkowej mądrości Kena Wilbera

„(…) nie chodzi o to, co jest dobre dla mnie i mojego szczepu lub dla mnie i mojego narodu, ale o to, co jest dobre i sprawiedliwe dla wszystkich ludzi niezależnie od rasy i przekonań. Bowiem jeśli działam w ów światocentryczny – nie egocentryczny, nie etnocentryczny, lecz światocentryczny – sposób, jestem wolny w najgłębszym sensie, gdyż podporządkowuję się nie sile zewnętrznej, lecz wewnętrznej sile mojego etycznego rozumowania: jestem niezależny, jestem głęboko wolny.”

Ken Wilber, Małżeństwo rozumu z duszą

„Cały świat (…) jest niczym innym, jak tylko lustrzanym odbiciem twojego własnego Ja, które widzisz w lustrze swojej świadomości.”

Ken Wilber, Małżeństwo rozumu z duszą

„…celem pracy nad sobą (…) nie jest pozbycie się fal w oceanie życia, lecz nauka unoszenia się na nich.”

Ken Wilber, Śmiertelni nieśmiertelni

„To nie przypadek, że wojny toczone w całości lub części w imię określonego mitycznego Bóstwa zabiły więcej ludzkich istot niż jakakolwiek inna intencjonalna siła na tej planecie. Oświecenie wskazywało – całkiem słusznie – że religijne twierdzenia ukrywające się przed dowodami nie są głosem Boga ani Bogini, lecz jedynie głosem mężczyzn lub kobiet, którzy zwykle mają wielkie pistolety i jeszcze większe ego. Za twierdzeniami, które ukrywają się przed dowodami, stoi władza, nie prawda.”

Ken Wilber, Małżeństwo rozumu z duszą

„Sztuczna inteligencja to więcej niż moje zainteresowania: tak się właśnie czuję. Ja jestem sztuczną inteligencją – mój umysł jest sztuczny, myśli też mam sztuczne, ukształtował je ktoś inny lub coś innego i trudno mi uwierzyć, że należą do mnie. Myśli skonstruowane przez kosmicznego inżyniera, myśli nieżyjące; nawet puszczone z prędkością dziesiętną nie ożywają. Kto zaprogramował ten bajzel, który nazywa się mną?”

Ken Wilber, Boomeritis : powieść, która da ci wolność

„Życie i śmierć idą ramię w ramię. Boję się śmierci, więc będę ostrożnie żyć, bo coś może mi się przydarzyć. Im bardziej zatem boję się śmierci, tym bardziej boję się życia. I tym mniej żyję.”

Ken Wilber, Śmiertelni nieśmiertelni

„Chodzi o to, że pod tymi mrocznymi uczuciami, gniewem i urazą zawsze kryje się dużo miłości, gdyż w innym wypadku osoba wspierająca po prostu już dawno by odeszła. Ale ta miłość nie może się ujawnić dopóty, dopóki zagradzają jej drogę gniew, żal i gorycz. Jak to ujął Khalil Gibran: „Nienawiść to zagłodzona miłość”. W grupach wsparcia wyraża się dużo nienawiści, ale tylko dlatego, że pod nią kryje się tyle miłości, zagłodzonej miłości. Gdyby tak nie było, nie nienawidziłbyś tej osoby, w ogóle by cię nie obchodziła. Problem osób wspierających (włączając w to mnie samego) nie polega na tym, że nie otrzymują one wystarczająco dużo miłości, ale na tym, że z trudnością przychodzi im przypomnienie sobie, jak dawać miłość, jak być kochającym w trudnych okolicznościach.”

Ken Wilber, Śmiertelni nieśmiertelni

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Ken Wilber: Religia i duchowość – podstawowe pojęcia i rozróżnienia.

Ken Wilber – autor wielu książek, które zostały przełożone na dwadzieścia języków. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych amerykańskich myślicieli. Uważany jest za twórcę prawdziwie zintegrowanego systemu filozoficznego. Jednak żeby coś zdobyć, trzeba trochę poszperać.❤🙏

Podaj dalej!
Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *