CO Z TYM PLACEBO?

Jest problem. Nijak nie pasuje to do naszej logiki i stereotypów o tym jak działa świat. A problem polega na tym, że placebo jednak działa chociaż według „znawców” sprawy działać NIE POWINNO!

Nasuwa się wniosek, że może jednak nie wszystko wiemy o tym jak działa świat. Niektórzy do dzisiaj nie mogą pojąć że Ziemia może być okrągła skoro oni sami widzą, że jest raczej płaska no i przecież gdyby była okrągła to ludzie po drugiej jej stronie pospadaliby na zbity łeb i to czort wie gdzie.
Jak widać logika i tzw. zdrowy rozsądek nie raz nas zawodzą a zmysły nie stanowią gwarancji poznania prawdy.

No to może spróbować, przynajmniej teoretycznie spojrzeć na tytułowa kwestię nieco inaczej, tak trochę od drugiej strony a właściwie od wewnątrz. Albert Einstein mawiał, że gdy wszyscy WIEDZĄ, że coś jest niemożliwe do zrobienia to wystarczy, że przyjdzie ktoś kto o tym NIE WIE i….to robi!

Spróbujmy zatem skorzystać z tego spostrzeżenia i metody.
Pisałem już kiedyś o homeopatii i o informacji, która jest istotą jej skuteczności. Przecież ojciec homeopatii Samuel Hahnemann (1755–1843) twierdził, że ” nie to leczy co gryzą zęby”. Cóż chciał nam przekazać i jak to rozumiał a wówczas jeszcze na miarę dzisiejszych czasów nazwać nie potrafił? Myślę, że nareszcie w dobie informatyki i wiedzy czym jest informacja możemy to wszystko lepiej zrozumieć a nawet rozwikłać. Aby do zrozumienia doszło zastanówmy się chwilę w jaki sposób jakąkolwiek informacja potrafi wzbogacić nasz umysł o wiedzę.

Wiadomości codzienne i polityczne możemy poznać czytając np. tradycyjną papierową gazetę. Wówczas pomaga nam w tym wzrok, który informuje nasz mózg co znaczą ciągi liter tworzących wyrazy i zdania. Jeśli znamy dany język a więc jeśli znamy kod, którym defacto są litery, słowa i zdania to niesione tym kodem wiadomości jako informacja potrafią dotrzeć do naszej świadomości.
Czasami tą samą drogą informacja do mózgu dociera poprzez obraz i dźwięk (telewizja itp), czasami zaś informacja dociera do nas za pomocą słów wypowiedzianych przez terapeutę itp. Umysł ludzki zaś a dokładnie podświadomość nie potrafi zweryfikować czy wprowadzona doń informacja jest prawdziwa czy kłamliwa.

Jeśli więc np. narkoman od terapeuty dowiaduje się, że zostanie mu podany narkotyk lecz w zamian (bez jego wiedzy) otrzymuje neutralną substancje to o dziwo ów narkoman zachowuje się i doznaje takich wrażeń jak po prawdziwym narkotyku. Ktoś powie może, że jest to wynik sugestii. Ale przecież właśnie sugestia jest też formą dostarczenia do naszej podświadomości informacji z zawartą konkretną treścią po której dany organizm zachowuje się zgodnie z tą sugestią. Bezkrytyczne przekonanie inaczej mówiąc WIARA że za chwilę dostaniemy to czego potrzebujemy wywołuje efekt taki sam jak informacja będącą efektem zażycia prawdziwej substancji jako nośnika określonej informacji mającej działanie terapeutyczne.

Tak działa nasz umysł z czego zwykle nie zdajemy sobie sprawy.
Ilość i jakość kanałów przez które odpowiednia informacja może dotrzeć do naszego umysłu jest ogromna i nie tylko są nimi nasze zmysły. Nośnikami zaś mogą być np. pismo, dźwięk, obraz, pole magnetyczne, światło, powietrze, pożywienie, woda jako napój (czytałem artykuł o tym, że woda też posiada pamięć), najróżniejsze wibracje takie jak fale radiowe i telewizyjne itd. itp.

Informacja posiada moc twórczą wystarczy tylko posiąść umiejętność dostarczenia jej do naszego umysłu. Technika placebo wydaje się też na tym polegać.


Jeżeli uzmysłowimy sobie, że jesteśmy cząstką wszystkiego we wszystkim to wystarczy zwrócić się mentalnie (swego rodzaju modlitwą, afirmacją, wizualizacją, wyobraźnią, wizją rysowaną na ekranach naszych zamkniętych powiek) do tej cząstki WSZYSTKIEGO WE WSZYSTKIM, którą sami jesteśmy, aby stał się cud.

Święty Augustyn mawiał: „Cuda nie są sprzeczne z NATURĄ tylko z naszym wyobrażeniem o NIEJ”.

Ja zaś dodam, że potęga ludzkiego umysłu ciągle czeka jeszcze na jej pełne odkrycie. Warunkiem jest nasze otwarcie się na zrozumienie, odrzucenie stereotypów, zabobonów i narzuconych wartości hamujących nasz rozwój i poznanie.

Andrea Osjano

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.