NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT – ALDOUS HUXLEY

Brave New World – obok „Roku 1984” Georga Orwella to jedna z najsłynniejszych antyutopii. Książka Aldousa Huxleya przedstawia jednak zupełnie inną rzeczywistość niż książka Orwella. Świat przedstawiony jest światem uwarunkowanym szczęściem.

Powróciłem do tej powieści po piętnastu latach i przeczytałem po raz drugi. Nie wywarła takiego wrażenia jak za pierwszym razem mimo to doszukałem się w niej nowych treści. Przeczytałem ją po raz kolejny ze względu na sytuacje jaką mamy obecnie na świecie. W stworzonym przez Huxleya świecie ludzkość rezygnuje ze swojej wolności na rzecz wszechobecnego szczęścia. Społeczeństwo kastowe, dzieci z probówki, leki antydepresyjne. Od pierwszych chwil każda jednostka przystosowywana jest do określonej roli społecznej. Staje się małym trybikiem w wielkiej maszynie społecznej. Rezygnuje z wszelkich możliwości wyboru żyje w spokoju, stabilności i szczęściu na poziomie swojej kasty. Literacka fikcja opisuje zastąpienie wolności wszechobecnym szczęściem.


„- Sam, zawsze sam – mówił młody człowiek. Słowa te wzbudziły w Bernardzie uczucie żalu nad samym sobą. Sam, sam… – To tak jak ja – powiedział w przypływie nagłej szczerości – Jestem straszliwie samotny.

– Naprawdę? – zdumiał się John – Sądziłem, że w tamtym świecie to znaczy… Linda zawsze mówiła, że tam nigdy nie jest się samotnym.

Bernard zaczerwienił się zmieszany.

– No bo wiesz – wymamrotał nie patrząc na Johna. – ja jestem chyba inny niż reszta ludzi. Jeśli kogoś nietypowo wybutlują…

– Tak, tak, właśnie – potwierdził młodzieniec – Jeśli ktoś jest odmienny to jest skazany na samotność. Dla takiego Oni są okrutni. Czy Ty wiesz, że odsunęli mnie od wszystkiego? Absolutnie od wszystkiego? Kiedy chłopców wysyłają, żeby spędzili noc w górach, wiesz, kiedy trzeba wyśnić swoje święte zwierzę, to ja nie mogę pójść z chłopcami, nie dopuszczają mnie do swych tajemnic. Ale i tak wszystko zrobiłem sam. Przez pięć dni nic nie jadłem a potem pewnej nocy poszedłem sam – wskazał palcem – w tamte góry.”

Fragment książki


Dzisiejszy świat rezygnuje swojej wolności na rzecz poczucia bezpieczeństwa. Mechanizm strachu który dziś opanował naszą rzeczywistość został dokładnie opisany w „Doktrynie Szoku” Naomi Klein. Zamachy na WTC, wojna z Irakiem, bomby w Londyńskim metrze wszystko to miało sprawić abyśmy oddali naszą wolność rządom które mają zapewnić nam bezpieczeństwo. Dziś pojawił się kolejny straszak Corona-wirus.

Nowy Wspaniały Świat – powieść napisana w 1931 roku jest ciągle aktualna. To rozprawa dotycząca wolności. Czym jest ona dla nas? Czy możemy z niej zrezygnować? I czy potrafimy o nią walczyć? Zapraszam do lektury.

Od wydawcy

„Nowy wspaniały świat” to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą.

W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej Ery Forda) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu – po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten „wspaniały świat”, w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?

O Autorze

Aldous Huxley (1894-1963) angielski powieściopisarz, poeta, eseista i nowelista. W 1911 roku poważne problemy ze wzrokiem zmusiły go do przerwania nauki, groziła mu ślepota. PO dwóch latach powrócił na studia, w tym czasie zdążył się nawet nauczyć alfabetu Braille’a. Pełnię wzroku odzyskał dopiero w 1935 roku, z powodu tych problemów nie mógł aktywnie uczestniczyć w I Wojnie Światowej. Pracował w tym czasie w administracji państwowej, a po wojnie rozpoczął swoją przygodę z pisarstwem. Wiele podróżował.

Na początku pisarza interesowała przede wszystkim poezja, z racji czego wydał wiele tomików literackich. Po pewnym czasie zaczął interesować się prozą, jego pierwsza powieść „Crome Yellow” wydana została w 1921 roku i została bardzo dobrze przyjęta. Autor propagował zażywanie środków psychoaktywnych, osobiście poświęcił bardzo dużo czasu nad badaniem ich działania, w szczególności LSD-25, które na własne życzenie tuz przed śmiercią podała mu żona.

„Nowy wspaniały świat” przyniósł mu największy rozgłos, przed śmiercią napisał powieść o idealnym świecie „Wyspa”, która była opozycją do pierwszej książki.

P.D.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.