O WOLNOŚCI I PRAWDZIE W KILKU SŁOWACH – NAJLEPSZE CYTATY JIDDU KRISHNAMURTI
|Kilka wspaniałych słów od wspaniałego myśliciela. Te ponadczasowe prawdy do tej pory pomagają ludziom na całym świecie odzyskiwać prawdziwe szczęście, miłość i wolność. Niech również pomagają Wam. Oto przygotowany dla Was zestaw najlepszych wypowiedzi Jiddu Krishnamurti.
O Autorze
Filozof, według którego można osiągnąć pełną wolność poprzez uważną obserwację własnego umysłu. Jiddu Krishnamurti urodził się 12 maja 1895 roku, w Indiach zachodnich, w tradycjonalistycznej rodzinie bramińskiej, jako ósme dziecko. Zgodnie z hinduistycznym zwyczajem otrzymał imię „Kriszna” – został nazwany po Krysznie – awatarze boga Wisznu, który sam był ósmym dzieckiem. W młodości młody Kriszna ujawnił po raz pierwszy swoje zdolności parapsychologiczne – zobaczył ducha swojej matki, kroczącej po jej domu.
Kilka lat później (gdy Kriszna był już nastolatkiem) jego rodzina przeprowadziła się do miejscowości Adyar, jego ojciec zaczął pracować w Towarzystwie Teozoficznym. Tam jeden z członków owego towarzystwa, jasnowidz – Charles Leadbeater zaobserwował u Kriszny i jego brata Nitji niezwykle duchowe aury (aura Kriszny była jednak bardziej duchowa). Potencjał duchowy chłopców zrobił wrażenie na Leadbeaterze oraz Annie Besant. Dostali się wówczas pod opiekę Leadbeatera, który wprowadzał ich w życie duchowe i ezoteryczne. W Towarzystwie Teozoficznym coraz bardziej rozpowszechniać się zaczął pogląd, że Krishnamurti jest wcieleniem Boga, które zgodnie z przepowiednią Heleny Pietrowny Bławatskiej miał przybyć na początku XX wieku. Annie Besant i Charles Leadbeater rozpowszechnili ten pogląd w Towarzystwie Teozoficznym na całym świecie co spowodowało kilkuletnią fascynację Krishnamurtim jakoby był zapowiedzianym Mesjaszem. Jednak ten z determinacją zaprzeczał byciu Mesjaszem co spowodowało, że owa fascynacja opadła.
W późniejszym okresie życia Krishnamurti miał wiele przygód na drodze duchowej, mistycznej i ezoterycznej, podczas których na przykład spotykał się z duchowymi mistrzami w ciałach astralnych.
Jako dorosły Krishnamurti wyjeżdżał do Europy i USA, głosząc stworzony przez siebie specyficzny system filozoficzny, charakteryzujący się m.in. odrzuceniem wszelkich guru, religii mesjanistycznych i religii zorganizowanej.
Krishnamurti zmarł 17 lutego 1986 w Ojai (Kalifornia).
17 NAJLEPSZYCH WYPOWIEDZI JIDDU KRISHNAMURTI
„Zakończenie cierpienia jest początkiem mądrości. Wiedza jest zawsze w cieniu ignorancji. Medytacja to wolność od myśli i ruch w ekstazie prawdy. Medytacja to eksplozja inteligencji.”
Jiddu Krishnamurti
„Teraz patrzenie jest jedną z najtrudniejszych rzeczy w życiu. Jeśli twoje oczy są zaślepione twoimi zmartwieniami, nie możesz zobaczyć piękna zachodu słońca. Większość z nas straciła kontakt z naturą. Cywilizacja coraz bardziej zmierza w kierunku dużych miast; stajemy się coraz bardziej mieszkańcami miast, mieszkającymi w zatłoczonych mieszkaniach i mającymi bardzo mało miejsca, dlatego tracimy kontakt z dużą ilością piękna. Nie wiem, czy zauważyliście, jak niewielu z nas patrzy na wschód lub zachód słońca, światło księżyca lub odbicie światła na wodzie. Po utracie kontaktu z naturą naturalnie rozwijamy zdolności intelektualne. Czytamy bardzo dużo książek, chodzimy do wielu muzeów i koncertów, oglądamy telewizję i mamy wiele innych rozrywek. Cytujemy w nieskończoność pomysły innych ludzi, dużo myślimy i rozmawiamy o sztuce. Dlaczego tak bardzo polegamy na sztuce? Czy to forma ucieczki, stymulacji? Jeśli masz bezpośredni kontakt z naturą; jeśli obserwujesz ruch ptaka na skrzydle, widzisz piękno każdego ruchu nieba, obserwujesz cienie na wzgórzach lub piękno na twarzy innego, czy myślisz, że będziesz chciał pójść do dowolnego muzeum, aby spojrzeć na jakikolwiek obraz?
Jiddu Krishnamurti – Wolność od znanego
Jiddu Krishnamurti – Wolność od znanego – SPRAWDŹ GDZIE NAJTANIEJ
„Umiejętność obserwowania bez oceniania jest najwyższą formą inteligencji.”
Jiddu Krishnamurti
„Na pytanie o to, czy istnieje Bóg, prawda, rzeczywistość jakkolwiek zechcecie nazwać problem, który was dręczy nie udzielą wam odpowiedzi ani księgi, ani kapłani, ani filozofowie czy zbawiciele. Oprócz was samych nikt i nic nie odpowie wam na to pytanie, dlatego też musicie poznać siebie. Niedojrzałość polega jedynie na zupełnej nieznajomości siebie. Zrozumienie samego siebie jest początkiem mądrości.”
Jiddu Krishnamurti
„W sobie leży cały świat, a jeśli umiesz patrzeć i uczyć się, drzwi są tam, a klucz jest w twojej dłoni. Nikt na ziemi nie może dać ci ani klucza, ani drzwi do otwarcia, oprócz ciebie. ”
Jiddu Krishnamurti
„Gdy jesteśmy młodzi, bardzo ważne jest, abyśmy byli prawdziwymi rewolucjonistami – co oznacza, że niczego nie akceptujemy, ale pytamy o wszystkie te rzeczy, aby dowiedzieć się, co jest prawdą. Tylko wtedy możemy stworzyć nowy świat.”
Jiddu Krishamurti – O uczeniu się i poszukiwaniu sensu
„Obecny kryzys to skutek kryzysu świadomości.”
Jiddu Krishnamurti
„Dziwne, że tak mało mamy związku z naturą, z owadami, skaczącą żabą i sową, która zahucza między wzgórzami wzywając swojego partnera. Wydaje się, że nigdy nie czujemy do wszystkich żywych istot na ziemi. Gdybyśmy mogli nawiązać trwały związek z naturą, nigdy nie zabilibyśmy zwierzęcia dla naszego apetytu, nigdy nie skrzywdzilibyśmy, wiwisekcji, małpy, psa, świnki morskiej dla naszej korzyści. Znaleźlibyśmy inne sposoby leczenia naszych ran, leczenia naszych ciał.Lecz uzdrowienie umysłu jest czymś zupełnie innym. To uzdrowienie ma miejsce stopniowo, jeśli jesteś z naturą, z pomarańczą na drzewie i źdźbłem trawy, która przepycha się przez cement, a wzgórza pokryte, ukryte przez chmury. ”
Jiddu Krishnamurti – Dziennik z podróży
„Wszystkie zewnętrzne formy zmian spowodowanych przez wojny, rewolucje, reformacje, prawa i ideologie zawiodły całkowicie, jeśli wziąć pod uwagę problem zmiany zasadniczej natury człowieka a tym samym społeczeństwa.”
Jiddu Krishnamurti
„Bez wewnętrznego porządku, wewnętrznego porządku w świadomości, która jest w chaosie, która jest w sprzeczności, bez doprowadzenia do porządku wewnętrznie, psychologicznie, nie można mieć tego stanu na zewnątrz. I kryzys jest tam, wewnątrz nas. Uważamy, że kryzys jest narodowościowy, ekonomiczny, społeczny itd. Kryzys nie jest tam. Kryzys jest naprawdę w świecie wewnętrznym w naszej świadomości, i nie chcemy się z tym zmierzyć.”
Jiddu Krishnamurti
„Ciężko nazwać zdrowiem, umiejętność dostosowania się do chorego społeczeństwa.”
Jiddu Krishnamurti
Zdajemy sobie sprawę z chaosu i cierpienia, jakie panują w nas samych i wokół nas. Chaos ten nie jest przejściowym kryzysem, jakich wiele bywało w historii, lecz przełomem o wyjątkowej doniosłości. W różnych okresach historii miewaliśmy wojny, ekonomiczne zastoje i wstrząsy społeczne. Obecnego kryzysu nie można porównać do tamtych, powtarzających się co pewien czas zaburzeń, gdyż nie jest on zjawiskiem zachodzącym w jakimś poszczególnym kraju, ani też wynikiem jakiegoś jednego systemu religijnego czy społecznego; jest to katastrofa sięgająca samej istoty, wartości i znaczenia człowieka. Nie należy więc myśleć o kompromisowych wyjściach, o łataniu tego, co jest, reformami, ani też usiłować zastąpić jeden system drugim. Aby móc stan dzisiejszy zrozumieć, musimy sami przejść rewolucję uczuć i myśli. Bowiem nie tylko zewnętrzne wypadki – jakkolwiek straszne były i wstrząsające – sprowadziły obecny chaos i mękę, są one raczej wynikiem chaosu i nędzy w każdym z nas. A więc zanim nie zrozumiemy zagadnienia jednostki, nie może być mowy o ładzie w nas samych, a więc i na zewnątrz nas. (…) Ponieważ my sami jesteśmy odpowiedzialni za panujący dziś chaos, więc w sobie samych musimy dokonać przewartościowania wszystkich wartości.
Jiddu Krishnamurti
„Kiedy rozumiem siebie, rozumiem was i z tego zrozumienia rodzi się miłość. Miłość jest brakującym czynnikiem; brak jest uczuć, ciepła w związku; a ponieważ brakuje nam tej miłości, czułości, hojności, tego miłosierdzia w związku, uciekamy w masowe działanie, które powoduje dalsze zamieszanie, dalszą nędzę. Wypełniamy nasze serca planami reformy światowej i nie patrzymy na ten jeden czynnik rozstrzygający, którym jest miłość.”
Jiddu Krishnamurti
„Prawda jest krainą bez ścieżki i nie można do niej podchodzić żadną ścieżką, żadną religią ani żadną sektą … Musisz być swoim własnym nauczycielem i własnym uczniem. W razie potrzeby musisz kwestionować wszystko, co człowiek uznał za wartościowe.”
Jiddu Krishnamurti
„Po co być wykształconym, nauczyć się czytać i pisać, jeśli zamierzasz dalej działać jak maszyna? Ale tego chcą twoi rodzice i tego właśnie chce świat. Świat nie chce, abyś myślał, nie chce, abyś mógł się dowiedzieć, ponieważ wtedy byłbyś niebezpiecznym obywatelem, nie pasowałbyś do ustalonego wzorca. Wolna istota ludzka nigdy nie może poczuć, że należy do określonego kraju, klasy lub rodzaju myślenia. Wolność oznacza wolność na każdym poziomie, od samego początku ,a myślenie tylko według określonej linii nie jest wolnością. ”
Jiddu Krishnamurti – W poszukiwaniu sensu
„Jako istoty ludzkie żyjące w tym potwornie brzydkim świecie zadajmy sobie pytanie, czy to społeczeństwo oparte na konkurencji, brutalności i strachu dobiegnie końca? Nie jako koncepcja intelektualna, nie jako nadzieja, ale jako fakt, aby umysł stał się świeży, nowy i niewinny i mógł stworzyć zupełnie inny świat? Myślę, że może się to zdarzyć tylko wtedy, gdy każdy z nas dostrzeże centralny fakt, że my, jako jednostki, jako ludzie, w dowolnej części świata, w której żyjemy lub w jakiejkolwiek kulturze, do której należymy, jesteśmy całkowicie odpowiedzialni za cały stan świata.”
Jiddu Krishnamurti – Wolność od znanego
Jiddu Krishnamurti – Wolność od znanego – SPRAWDŹ GDZIE NAJTANIEJ
I oczywiście do sedna….
„Transformacja świata jest wynikiem transformacji samego siebie, ponieważ jaźń jest produktem i częścią całego procesu ludzkiej egzystencji. Aby się zmienić, niezbędna jest samoświadomość; nie wiedząc, kim jesteś, nie ma podstaw do właściwej myśli i bez znajomości siebie nie może być transformacji świata.”
Jiddu Krishnamurti
Niech Światło Cię prowadzi. Gaja-San
Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤
Źródła biografii – Wikipedia
„Nagość sprzedaje się na pniu, z wyjątkiem nagiej prawdy.” – Wojciech Pyszczek