PODRĘCZNIK WOJOWNIKA ŚWIATŁA – PAULO COELHO

Dzieło Paulo Coelho jest niczym innym jak właśnie podręcznikiem dla wojowników światła oraz wszystkich, którzy decydują się na podążanie ich ścieżką. Wykreowana przez autora postać tytułowego wojownika światła jest uosobieniem najwznioślejszych wartości jak; miłość, wiara, szlachetność, honor, duchowość, pomaganie innym oraz wiele innych. Przedstawione w książce, zaledwie kilkuzdaniowe opowiadania są dla nas inspiracją i wzorem do naśladowania. Lekka i przyjemna lektura z niesamowitym, świadomym przekazem.

„Każdy wojownik światła bał się kiedyś podjąć walkę.

Każdy wojownik światła zdradził i skłamał w przeszłości.

Każdy wojownik światła utracił choć raz wiarę w przyszłość.

Każdy wojownik światła cierpiał z powodu spraw,

które nie były tego warte.

Każdy wojownik światła wątpił w to,

że jest wojownikiem światła.

Każdy wojownik światła zaniedbywał swoje duchowe zobowiązania.

Każdy wojownik światła mówił „tak”,

kiedy chciał powiedzieć „nie”.

Każdy wojownik światła zranił kogoś, kogo kochał.

I dlatego jest wojownikiem światła.

Bowiem doświadczył tego wszystkiego i nie utracił nadziei, że stanie się lepszym człowiekiem.”

Paulo Coelho

O Autorze

Paulo Coelho to brazylijski pisarz i poeta, który w swych powieściach często odwołuje się do tradycji chrześcijańskiej zwłaszcza w jej moralnych aspektach. Jest autorem tak znanych tytułów jak „Alchemik”, „Być jak płynąca rzeka” czy „Weronika postanawia umrzeć”.

PODRĘCZNIK WOJOWNIKA ŚWIATŁA – PAULO COELHO – SPRAWDŹ GDZIE NAJTANIEJ

Urodził się 24 sierpnia 1947 w Rio de Janeiro. Jego ojciec był inżynierem, natomiast matka zajmowała się domem. W wieku siedmiu lat Paulo zaczął uczęszczać do jezuickiej szkoły San Ignacio w Rio de Janeiro. Nie przepadał za religijnymi tradycjami kultywowanymi w tej placówce, jednak to właśnie tam odkrył, że jego powołaniem jest zajmowanie się literaturą. Wygrał szkolny konkurs poetycki, co utwierdziło go w tym postanowieniu. Jednak rodzice chcieli, by został inżynierem, a próbę buntu odbierali jako objaw choroby psychicznej. Dlatego właśnie Paulo trzy razy trafił do kliniki psychiatrycznej. Tak samo podeszli z resztą do jego współpracy z grupą teatralną oraz prób dziennikarskich. Jednak Coelho nie miał nigdy do swych rodziców pretensji o te działania. Wynikały one bowiem ze źle rozumianej, nadmiernej troski o jego dobro. Zaangażował się w działalność ruchu Tropicália, który był brazylijską odmianą ruchu hippisów. Pisał teksty do piosenek tworzonych wraz z Raulem Seixasem, a płyty z tymi utworami osiągnęły bardzo wysoki nakład sprzedaży. Za publikowanie wywrotowych według władz ulotek wraz z Raulem Seixasem został osadzony w więzieniu, a po wyjściu zeń spędził kilka dni w wojskowym ośrodku, gdzie torturowano więźniów. Uniknął śmierci symulując chorobę psychiczną i zasłaniając się wcześniejszymi pobytami w zakładach psychiatrycznych. W 1977 roku podjął pracę w wytwórni płytowej Polygram, gdzie poznał swoją przyszłą żonę. Wyjechał z nią do Londynu i zaczął pisać. Początkowo nie odnosił jednak sukcesów. Żonę porzucił i znalazł się na powrót w Brazylii. Tam spotkał swoją dawną przyjaciółkę – Cristinę Oiticica. Poślubił ją i do dziś są małżeństwem. Mieszkają obecnie we Francji.

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Największą sławę przyniósł mu „Alchemik” wydany w 1988 roku (w Polsce po raz pierwszy w 1995). To alegoryczna opowieść o wędrówce andaluzyjskiego pasterza, która staje się pretekstem do ukazania, jak ważne w życiu są marzenia oraz to, by podążać własną, zgodną z powołaniem drogą. „Być jak płynąca rzeka” to opowiadania, felietony, anegdoty i legendy publikowane przez Coelho w latach 1998-2004. W powieści „Weronika postanawia umrzeć” analizuje autor natomiast problematykę samobójstwa jako ucieczki przed życiem jałowym i pozbawionym sensu. Tytułowa Weronika uczy się żyć na nowo dopiero w zakładzie psychiatrycznym i to od ludzi, których egzystencja aż w nadmiarze przepełniona jest szaleństwem.

PODRĘCZNIK WOJOWNIKA ŚWIATŁA – PAULO COELHO – SPRAWDŹ GDZIE NAJTANIEJ
Podaj dalej!
komentarze 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.