POTĘGA TERAŹNIEJSZOŚCI – ECKHART TOLLE

Pamiętam jak czytałem „Potęgę teraźniejszości”. Byłem jeszcze mocno pogubiony. Następna dawka informacji, które na tamten czas było mi trudno usystematyzować. Przyszłość to fikcja, przeszłość nie istnieje. Nawał danych, które wtedy były dla mojego ego trudne do zaakceptowania. Uznałem, że książka jest wartościowa ale zbyt skomplikowana. Od tego czasu minęło już kilka lat i jestem już pewien, że w życiu nie ma przypadków. Skoro w tamtym czasie trzymałem w ręku „Potęgę Teraźniejszości” to tak właśnie miało być. Zahibernowane ziarno świadomości powoli wykiełkowało i teraz wzrasta obrazując moją piękną i mocną jaźń. Jaźń, która stopniowo poskramia mój umysł. Moje ego, które kiedyś odcinało mnie od prawdziwego istnienia. Bycia w tu i teraz.

To, co uważasz za przeszłość, jest zachowywanym w umyśle, pamięciowym śladem minionej Teraźniejszości. Ilekroć wspominasz przeszłość, wskrzeszasz ten ślad – i wskrzeszasz go TERAZ. Przyszłość to wyimaginowane Teraz, umysłowa projekcja. Kiedy przyszłość nadchodzi, pojawia się jako Teraźniejszość. Kiedy myślisz o przyszłości, myślisz o niej TERAZ. To jasne, że przeszłość i przyszłość same przez się nie są rzeczywiste. Podobnie jak księżyc nie świeci własnym światłem, tylko odbija blask słońca, tak też przeszłość i przyszłość są tylko bladym odbiciem blasku, mocy i rzeczywistości wiekuistego Teraz. Ich rzekomo rzeczywiste istnienie zapożyczone jest od Teraźniejszości.”

Eckhart Tolle

Teraz już wiem, że skupiony na przyszłości, nie potrafiący odciąć się od przeszłości, tak naprawdę nie żyłem. Spałem w iluzji rzeczywistości jaką stworzył mój umysł. Zdałem sobie sprawę jak długo tkwiłem w pułapce wyimaginowanej rzeczywistości, ale to było kiedyś. Teraz z każdym dniem odkrywam na nowo, jakbym dopiero się urodził.  Już tak wiele jak kiedyś od życia nie potrzebuję. Zmieniły się priorytety. Każdy dzień przynosi tyle ciekawych doświadczeń. Teraz je dostrzegam i właśnie to zrozumienie, które jeszcze niedawno wydawało się tak skomplikowane i nieosiągalne, jest sednem w drodze do szczęścia. Zrozumienie, że każdy z nas tak naprawdę tworzy swoją rzeczywistość a reszta to tylko kwestia tego na ile ego ma nad nim kontrolę.

Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży. Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.

Eckhart Tolle

Z punktu widzenia ego obecna chwila prawie nie istnieje. Tylko przeszłość i przyszłość są dla niego ważne. Następuje przez to całkowite odwrócenie rzeczywistego obrazu sytuacji i właśnie z tej przyczyny umysł nastrojony na tryb egotyczny działa w sposób tak zaburzony. Nieustannie zaprząta go wskrzeszanie przeszłości, kim bowiem jesteś bez niej? Umysł egotyczny stale wybiega w przyszłość, żeby zapewnić sobie dalsze trwanie, i szuka w niej ulgi lub spełnienia. „Pewnego dnia, kiedy zdarzy się to, tamto czy owo – mówi – będzie mi wreszcie dobrze. Znajdę szczęście i spokój.Nawet wtedy, gdy ego pozornie zajmuje się teraźniejszością, tak naprawdę wcale jej nie dostrzega.
Widzi całkowicie fałszywy jej obraz, bo patrzy na nią oczami przeszłości. Lub też wyznacza teraźniejszości rolę narzędzia, służącego jedynie do osiągnięcia celu, ten zaś nieodmiennie leży gdzieś w przyszłości, którą umysł wyświetla sobie jak przeźrocza. Przyjrzyj się swojemu umysłowi, a zobaczysz, że tak on właśnie pracuje.Klucz do wyzwolenia tkwi w bieżącej chwili. Nie możesz jej jednak znaleźć, dopóki jesteś swoim umysłem.”

Eckhart Tolle

Sprawdź gdzie możesz kupić najtaniej

Eckhart Tolle – Potęga Teraźniejszości

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Fragment wstępu

„Dłużej już ze sobą nie wytrzymam”. Ta właśnie myśl nasuwała mi się raz po raz. I nagle zdałem sobie sprawę z jej osobliwości. „Jestem jeden, czy jest mnie dwóch? Jeśli nie mogę ze sobą wytrzymać, to widocznie jesteśmy dwaj: z jednej strony <ja>, który mówię te słowa , a z drugiej jakaś – powiedzmy – <osoba>, z którą już nie wytrzymuję. A skoro tak, to może tylko jedno z nas istnieje naprawdę”

To raptowne odkrycie tak mnie oszołomiło, że mój umysł stanął jak wryty. Byłem w pełni świadom, ale nie miałem w głowie ani jednej myśli. A potem wciągnęło mnie coś w rodzaju energetycznego wiru. Najpierw był powolny ruch, a później przyspieszenie. Ogarnął mnie przemożny lęk i cały zacząłem dygotać. Usłyszałem słowa „Niczemu się nie opieraj”, jakby wypowiedział je jakiś głos w mojej piersi. Czułem, że wysysa mnie próżnia. Miałe jednak za razem takie uczucie, jakby istniała ona we mnie samym, nie zaś na zewnątrz. I nagle znikł wszelki lęk, a ja pozwoliłem sobie w paść w tę próżnię. W ogóle nie pamiętam co było dalej…

Wyobraź sobie Ziemię bez ludzi, zamieszkałą wyłącznie przez rośliny i zwierzęta. Czy na takiej planecie nadal istniałaby przeszłość i przyszłość? Czy można by na niej w jakikolwiek sensowny sposób mówić o czasie? Pytania w rodzaju ,,Która godzina?” lub ,,Który dzisiaj” – gdyby w ogóle ktoś jeszcze mógł je zadać – nic by nie znaczyły. Taki na przykład dąb czy orzeł przyjąłby je bez odrobiny zrozumienia. ,,Jaka znowu godzina?” zdziwiłby się. ,,Przecież to jasne, że teraz jest teraz. Cóż poza tym istnieje?

Eckhart Tolle

Od Wydawcy

„Potęga Teraźniejszości” to książka, która opowiada o oświeceniu. Eckhart Tolle zachęca do pracy nad sobą i do odkrywania swojego prawdziwego ja. Staje się przewodnikiem po duchowości człowieka, dając wskazówki jak żyć bez lęku, złości i irytacji. Tu i teraz.

„Przez dwa lata mały człowiek przesiadywał na ławce w parku. Ludzie mijali go, pogrążeni we własnych myślach. Pewnego dnia ktoś zadał mu pytanie. W następnych tygodniach coraz więcej ludzi przychodziło i stawiało mu pytania. Po pewnym czasie rozniosła się wieść, że ten człowiek jest kimś niezwykłym, kimś, kto odkrył coś, co sprawia, ze życie nabiera sensu, staje sie pełnią. Ta historia wydarzyła sie naprawdę, a jej bohater nazywa się Eckhart Tolle. Jego pierwsza książka „Potęga teraźniejszości” uczyniła go sławnym na całym świecie.”

Wizerunek – Eckhart Tolle

O Autorze

Eckhart Tolle (Ulrich Leonard Tölle) urodzony 16 lutego 1948 roku w Niemczech) jest współczesnym nauczycielem duchowym i autorem książek i wykładów z dziedziny duchowości. Nie jest związany z żadną konkretną religią ani tradycją.

W wieku 22 lat rozpoczął studia na Uniwersytecie Londyńskim gdzie studiował filozofię, psychologię i literaturę. Po otrzymaniu tytułu licencjata otrzymał ofertę studiów doktoranckich na Uniwersytecie Cambridge (przyjęty w 1977 r.).

Do 1977 roku żył w ciągłym niepokoju, z napadami depresji, którym towarzyszyły myśli samobójcze. Kilka dni po swoich 29 urodzinach, ogarnięty bezgraniczną zgrozą, przeszedł głęboką duchową przemianę świadomości. Po kilku latach „w stanie niezmąconego głębokiego spokoju” został nauczycielem duchowym, skutecznie pomagającym ludziom z ich wewnętrznymi problemami.

Kocham cię człowieku: Raffi

O Autorze Źródło: Wikipedia

Sprawdź gdzie możesz kupić najtaniej

Eckhart Tolle – Potęga Teraźniejszości

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.