ŚPIEW PTAKA – ANTHONY DE MELLO

Często czytając książki przewodników duchowych zawsze pochłaniały mnie przypowieści, którymi nie raz się posługują w swoich dziełach. Taka wyjątkowa historyjka z życia wzięta, która ma niesamowity wpływ na mój tok rozumowania. Pozwala wczuć się w sytuację, lepiej zrozumieć przesłanie oraz pozwala na łatwiejsze zapamiętanie danego tematu.

A tu taka perełka. „Śpiew Ptaka” Zbiór opowiadań, bajek, przypowieści, opieczętowany interpretacją wielkiego mistrza Anthonego de Mello. Ale nie Anthonego interpretacja jest istotna. Istotne jest to jak ty podejdziesz do danego przesłania, jak przełożysz to na własne życie i co z tym zrobisz. Twoja interpretacja jest kluczowa. Sam Anthony uczy otwartości poszerza horyzonty. Prowadzi ku przebudzeniu świadomości.

Jednak:

„Uważaj by nie stosować bajki do żadnej osoby ( do kapłana, mułły, sąsiada, ani do kościoła ), Jednak tylko do siebie! Gdybyś tego nie przestrzegał, bajka okazała by się duchowo szkodliwa. Każda z tych bajek ma coś do powiedzenia o TOBIE, nie o innych.”

Anthony de Mello

Przeczytaj, pomyśl, przenieś na swój obszar, każdą z bajek poddaj refleksji bo przecież od ciebie zależy czy ta bajka Tobie pomoże czy też zaszkodzi.

PRAWDZIWA DUCHOWOŚĆ

Zapytano raz mistrza: – Co to jest duchowość? – Duchowość – odpowiedział – to jest to, co pozwala człowiekowi osiągnąć wewnętrzną przemianę. – Jeśli zaś ja stosuję metody tradycyjne, jakie przekazali nam mistrzowie, czy nie jest to duchowością? – Nie będzie duchowością, jeżeli dla ciebie nie spełnia tego zadania. Koc nie jest kocem jeśli cię nie grzeje. – Znaczy to, że duchowość się zmienia? – Ludzie się zmieniają, a również ich potrzeby. I tak, co kiedyś było duchowością, już nią nie jest. To, co często uchodzi za duchowość, jest jedynie powtarzaniem dawnych metod.

Ubranie trzeba kroić na miarę człowieka, a nie człowieka na miarę ubrania

Anthony de Mello

Od wydawcy

Wszystkim podobają się bajki i właśnie bajki – i to dużo – znajdzie Czytelnik w tej książce: bajki buddyjskie, chrześcijańskie, bajki zen, bajki chasydzkie, rosyjskie, chińskie, hinduskie, bajki sufi, bajki stare i nowe. Posiadają one pewną szczególną właściwość: czytane w określony sposób, dają okazję do duchowego wzrostu.

Wizerunek Anthony de Mello

O autorze

Anthony de Mello urodził się 4 września 1931 roku w Bombaju. Był hinduskim jezuitą, a także filozofem, przewodnikiem duchowym i psychoterapeutą. Sam określał się jako „chrześcijanina Wschodu”, a jego miłośnicy mówili o nim „mistrz modlitwy”.

Napisał wiele książek poświęconych modlitwie i mistycyzmowi, a jego filozofia łączyła mistykę europejską z tą z Dalekiego Wschodu. Nowatorskie metody modlitwy oraz ćwiczenia duchowe wykorzystujące elementy psychoanalizy i psychoterapii zyskały popularność na całym świecie. Duchowa nauka, którą De Mello zawarł w swoich dziełach opiera się na trzech fundamentalnych założeniach: poznaniu, przebudzeniu oraz świadomości, które, jego zdaniem, są drogą do szczęścia, miłości oraz oświecenia. Myślą przewodnią, która mu towarzyszyła były słowa: „Niczego się nie wyrzekać, do niczego się nie przywiązywać”.

Autor studiował filozofię w Hiszpanii, by wrócić do Indii. W Punie odbył studia teologiczne. Znany między innymi jako autor książek takich, jak „Śpiew ptaka”, „Wahadło”, „Minuta mądrości”, czy też „Modlitwa żaby”.

De Mello zmarł 2 czerwca 1987 roku w Nowym Jorku.

Sprawdź gdzie możesz kupić najtaniej

Śpiew Ptaka – Anthony de Mello

Kocham cię Człowieku, Raffi

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.