SZKLANY ZAMEK

Poruszająca do granic możliwości ekranizacja, która powstała w oparciu bestseller Jeannette Walls o tym samym tytule. Opowiadająca o jej doświadczeniach z dzieciństwa. Relacji w rodzinie, która nosi znamiona patologicznej. Jednak pomimo licznych ułomności, przepełniona miłością oraz nadmierną fantazyjnością, powodującą swoistego rodzaju oderwanie od otaczającej, uwarunkowanej rzeczywistości.

Rex ojciec, Rose Mary Matka. Kochająca się i za razem dobrze dopasowana para outsiderów, płynąca przez życie nie dbając o przyszłość. Egoistyczna postawa Matki, artystki niespełnionej malarki, która zatracając się w twórczości zaniedbuje swoje matczyne obowiązki, oraz postawa Ojca rozmarzonego wizjonera, człowieka, który przejawia swoje wizje w myśleniu magiczno-życzeniowym, topiąc wszelkie niepowodzenia w alkoholu.

Jak mawiał Rex:

Bogate mieszczuchy – mówił – mieszkają w luksusowych apartamentach, ale powietrze tam jest tak zanieczyszczone, że nawet nie widzą gwiazd. Trzeba upaść na głowę, by zechcieć zamienić się z nimi miejscami.

Jeannette Walls – Szklany zamek

Rex, zagorzały buntownik, który nijak nie byłby w stanie dopasować się do ustalonych systemowych norm. Rose, artystka bujająca w obłokach, dla której obrany styl był przyjętą normą. Razem z czwórką dzieci prowadzą hipisowski styl życia.

Cała ta sytuacja niesie za sobą szereg konsekwencji, których rezultatem główna bohaterka Jeannette już w dorosłym życiu musi się zmierzyć. Decyduje się na tzw. prawdziwe życie w luksusie, którego nigdy nie zaznała w dzieciństwie. Wypierając swoją przeszłość, podejmuje konfrontacje z demonami determinującymi jej już dorosłe życie. Z czasem prowadzi do szerszego zrozumienia bo przecież każdy z nas toczy swoją wewnętrzną walkę opartą na programach rodziców.

Polecam ten film każdemu, niezależnie od sytuacji w jakiej dorastał. Historia skłania do głębszej refleksji. Jest bardzo głębokim i za razem oczyszczającym przeżyciem, które daje nam wgląd w siebie samych oraz zrozumienie, że nic nie pozostaje bez przyczyny. Pozwala to na szerszy wgląd prowadzący do zrozumienia postaw rodziców, w rezultacie oczyszczenia i przebaczenia.

Już refleksyjnie, warto podejmować pracę ze samym sobą, ze swoimi traumami, programami. Choćby po to by nie powielać, nie zatruwać nimi następnych pokoleń.

Tak na marginesie, nie ma możliwości rozwoju bez przepływu zrozumienia. Podsumowując nikt nie jest taki, bo taki się urodził, czy taki już jest. Każdy walczy ze swoimi demonami. Reszta to tylko kwestia zrozumienia mechanizmu w jakim tkwimy.

Szklany Zamek wyreżyserowany przez Destina Daniela Crettona. Scenarzysty filmu Chata dla większości znanego ze swojego świadomego przekazu.

Nie rozpisuję się zbytnio, aby nie narzucać swojego punktu widzenia, niech każdy poczuje po swojemu.

Zobacz zwiastun:

Film dostępny na CDA, Netflix,

Być może masz poczucie, że twoi rodzice nie byli doskonali. Nosisz w sobie żal, urazę, pretensję. Podstawą odnalezienia spokoju jest przebaczenie. Polecam Ci oczyszczającą medytację, która przyniesie ulgę i zrozumienie. Pomoże uporać się z demonami przeszłości. Bo przecież każdy z nas, tak i nasi rodzice byli kiedyś dziećmi, które jedynie czego pragnęły, to bezwarunkowej miłości.

Programy Rodziców – Neutralizacja

Miłego oglądania, Raffi

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *