TAO I SAMOŚWIADOMOŚĆ UWOLNIONA – MACIEJ BENNEWICZ

Czy można połączyć starożytną chińską mądrość ze współczesną polską rzeczywistością? Być może to coś jakby spróbować połączyć mądrość z wariacją, a może zrozumienie z niezrozumieniem, czy też to co świadome z tym co kompletnie nieuświadomione. A może wcale nie trzeba tego łączyć? Być może wszystko do siebie pasuje doskonale.

Na wstępie chciałbym dać wyraz wdzięczności za tą książkę. Dziękuję za to wyjątkowe dzieło do którego musiałem zapewne dojrzeć, przecież książka wydana pięć lat temu a trafiła do mnie dopiero teraz.

To właśnie z twórczością Macieja zacząłem stawiać pierwsze kroki w procesie pracy ze zmianą osobowości. Już wiele lat temu z książką Coaching Tao przecierałem pierwsze szlaki na drodze poznania samego siebie. Zaczynając wtedy od wybijania się z rytmu utartych schematów a raczej z nabywaniem umiejętności zauważania ich, czy też zdania sobie sprawy, że takowe istnieją.

Tao i Samoświadomość Uwolniona, książka ta stała się dla mnie dowodem na to, że można trzymać w ręku zmaterializowaną mądrość, która jako suma wnikliwej wiedzy połączonej z bystrością umysłu oraz życiowym doświadczeniem, daje mnie jako czytelnikowi, tudzież uczniowi, możliwość obcowania z Mistrzem.

„Nie wiedzieć – to również jest ważna kompetencja. W czasach nadmiaru informacji równie ważne jest to, co – z jakiego powodu – należy wiedzieć jak i to, czego wiedzieć nie trzeba. Czym się nie napełniać, z czego rezygnować. Mózg może być jak cudowna biblioteka z tysiącami pasjonujących woluminów lub – jak wysypisko śmieci.”

Maciej Bennewicz

Szczególnie w czasach, kiedy wiedzą jesteśmy zasypywani, bodźcowani, ugniatani, warto wyciągnąć taką perełkę, dzięki której możemy spokojnie bez niepotrzebnych intelektualnych obciążeń czegoś dowiedzieć się o sobie. Ja żyjący, mocno zakorzeniony, ugruntowany na ojczystej ziemi, w Polsce. W przestrzeni z którą obcowałem od narodzin. W miejscu, które nadawało kształt mojej osobie, mojemu światopoglądowi. Ta przestrzeń, którą nazywałem kiedyś moją oczywistością, teraz daje przeciwwagę dla zupełnie nowej rzeczywistości, tej która poniekąd znana, lecz zupełnie ignorowana, zapomniana. Aczkolwiek znacząca, ponieważ, pomimo, że nieświadoma ma ogromną moc wytyczania kierunków mojego życia.

Co może kryć się pod pojęciem polskiej nieoczywistości współczesnej? Dla mnie jest jak wariant z którego mogę skorzystać i jeśli zrobię to umiejętnie, z pewną wnikliwością i zaangażowaniem, mogę wiele się o sobie dowiedzieć. Wcale nie musi być to łatwa przeprawa, choćby dlatego, że należałoby coś, poluzować, aby odsłonić się trochę i skonfrontować z naszymi wzorcami, archetypami, cieniami, tym co wyparte, zasypane, przemilczane, zmanipulowane. Pomimo, że nieświadome to i tak nasze a mające zasadniczy wpływ na kreowaną życiową przestrzeń.

Książkę można potraktować jako łom a raczej buldożer kruszący fundament naszej „Polskości”. Nie po to żeby go zniszczyć, lecz po to by coś odkryć, odkopać. W ofercie może być klucz do tego, co najcenniejsze, najbardziej wartościowe. Klucz do poznania siebie samych. Niestety kopiąc możesz się ubrudzić. Możesz poczuć się zaskoczony, zdegustowany, urażony, rozzłoszczony. To już kwestia twojej wrażliwości.

Zalecam otwartość, choćby po to, by rzucić smugę światła na cienie swojej osobowości. Być może w trakcie refleksji coś sobie uświadomisz. Może zrozumiesz że:

„Nie możesz zmienić czegoś, czego nie widzisz. Nie możesz zmienić innych. Możesz ich zmuszać. Możesz ich straszyć. Możesz im zabraniać. Możesz nimi manipulować, ale skutek będzie jeden – twój lęk wzrośnie. Lęk w końcu odbierze ci wszystko. Możesz zmienić siebie, ale najpierw musisz siebie zobaczyć.”

Maciej Bennewicz

Przecież jeśli coś uderza właśnie w Ciebie, jeśli źle się z czymś czujesz,  odbierasz coś osobiście. Jest to moment w którym powinieneś zatrzymać się i przyjrzeć sobie, ponieważ właśnie spoglądasz na swój cień.

Miłej lektury, zabawy – nie zabawy, nauki, zaskoczeń, wzruszeń, wstrząsów, śmiechów, refleksji a przede wszystkim rozczarowań bądź odczarowań z wielopokoleniowych czarów przekazywanych w programach rodowych.

Raffi.

Tao i samoświadomość uwolniona – Maciej Bennewicz

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Od Wydawcy.

Idea Tao (lub Dao) wydaje się trudna, gdyż jest nieznana. Tymczasem zasady Tao oparte są na prostocie. Podobnie rzecz się ma z pojęciem samoświadomości. Niemal codziennie używamy stwierdzeń: uświadom sobie, zrozum, uprzytomnij sobie, odkryj, poczuj, poznaj – mając na myśli właśnie świadomość. 

Niestety mamy skłonność do utrudniania sobie życia. Gotujemy skomplikowane potrawy, stosujemy zawiłe prawo, uczymy się trudnych teorii. Nawykowo kontrolujemy otoczenie, wywieramy wpływ, rywalizujemy. Działamy w przekonaniu, że tylko w taki sposób można coś sprzedać, polepszyć jakość życia, odnieść sukces. 

Tymczasem nie dostrzegamy, że im więcej presji, tym więcej wysiłku, im więcej kontroli, tym mocniej sprawy wymykają się nam z rąk, im więcej rywalizacji, tym większe wypalenie. Polskie tło kulturowe i społeczne – w którym przecież żyjemy – nierzadko utrudnia codzienne funkcjonowanie, gdyż skrywa wzorce przemocy i uległości. Nieufność miesza się z wycofaniem. Demony przeszłości ujawniają się w naszym codziennym działaniu.

Tao – jako remedium przedstawione w książce – uwalnia. Przynosi równowagę. Zaprasza nas do prostych i skutecznych rozwiązań. Lekkość, umiar i równowaga sprawiają, że małe zmiany przynoszą wielkie efekty. Jak tego dokonać? Warto zacząć od zmiany starych nawyków i wzorców, które ograniczają i komplikują codzienne życie. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi Tao. 

Warto dokonać zmiany odpowiadając sobie na pytania:

  • Jak uzyskać równowagę? 
  • Jak pozbyć się poczucia winy? 
  • Jak małe decyzje zmieniają się w wielkie sukcesy?
  • Jak samoświadomość pomaga w realizacji życiowych celów?

Publikacja pomoże Ci odnaleźć odpowiedzi na te pytania.

O Autorze:

Maciej Bennewicz

założyciel Instytutu Kognitywistyki, wykładowca kognitywny, superwizor, master coach, mentor

Twórca programu coachingowego European Quality Award akredytowanego przez European Mentoring and Coaching Council realizowanego w Bennewicz Instytut Kognitywistyki.

Twórca programu mentoringowego kształcącego zawodowych mentorów zgodnie z kodem etycznym EMCC. Coach superwizor akredytowany przez Izbę Coachingu.

Prowadził zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, na Uniwersytecie Warszawskim, na Akademii Leona Koźmińskiego, w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie i wielu innych uczelniach polskich.

W latach 2009 – 2012 był prezesem EMCC Poland (European Mentoring and Coaching Council). Posiada 20 letnie doświadczenie w branży szkoleń skierowanych do biznesu oraz 30 letnie doświadczenie w pracy z ludźmi w różnych nurtach terapii i rozwoju osobistego.

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Podaj dalej!
Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *