ŻYCIE JAKO PODRÓŻ – OSHO

Osho – jest dla mnie istotą bardzo znaczącą. Dlatego też jego przekaz będzie przejawiał się wiele razy w moich odniesieniach. Polecam jego słowo każdemu. Nieważne czy jesteś na początku swojej ścieżki związanej ze „świadomym rozwojem”, czy też zabrnąłeś znacznie głębiej. Jest to długa i głęboka podróż w której jeszcze nie raz stwierdzisz, że tak naprawdę dopiero zaczynasz.

„Człowiek jest jedyną istotą świadomą na Ziemi. Z tego wynika albo jego chwała, albo jego potępienie. Od ciebie zależy, co wybierzesz. Świadomość to miecz o dwóch ostrzach. Otrzymałeś coś tak cennego, lecz nie wiesz, co z tym uczynić. Używany właściwie może cię obronić; używany niewłaściwie może cię zranić. Wszystko, co może się stać błogosławieństwem, może się także stać przekleństwem; zależy, jak tego używasz.”

Osho

Osho na każdym etapie wnosi w moje życie wiele wspaniałych doznań. Uświadamia jak wiele jest ścieżek, ścieżek w które zabrnąłem idąc przez swoje życie w poszukiwaniu prawdziwego siebie, a których w wcześniej nie dostrzegałem. Osho – wskazuje pewien kierunek adekwatny dla każdego w danym momencie jego doświadczenia. Dlatego też możesz zacząć swoją podróż z tym wspaniałym przewodnikiem i gwarantuje Ci nie będziesz się z nim nudził.

Dzięki niemu zrzucisz wiele obciążeń które już tak długo nosiłeś i prawdopodobnie wcale ich nie dostrzegałeś. Po czym założysz na siebie całkiem nowy bagaż. Bagaż wzniosłej wiedzy, który już nic nie waży, a wręcz przeciwnie, uniesie Cię w kierunku świadomej egzystencji, która następnie stopniowo przekształci się w pełnię życia.

Pytasz czego Chcę?. Raczej ja powinienem zadać tobie to pytanie. Odpowiedź zależy od tego w którym miejscu się znajdujesz. Jeśli utożsamiasz się z ciałem, będziesz chciał jedynie jedzenia i seksu. To najniższe pragnienia, zwierzęce. Nie potępiam ich nie wartościuję. Stwierdzam tylko fakt: to najniższy szczebel drabiny.

Jeśli utożsamiasz się z umysłem, zapragniesz innych rzeczy: muzyki, tańca, poezji, i tysiąca innych… To wyższy szczebel. Ciało ma ograniczone pragnienia: jedzenie i seks. Porusza się od jednego do drugiego niczym wahadło. Umysł sprawia, że chcesz wielu rzeczy. Możesz interesować się filozofią, jakąś dziedziną nauki, religią, – jest tego nieskończona liczba.

 Jeśli utożsamiasz się z sercem, wspinasz się na kolejny szczebel. Stajesz się bardziej wrażliwy, bardziej uważny, bardziej kochający. Umysł jest agresywny, serce otwarte. Umysł jest męski, serce kobiece. Umysł to logika, serce to miłość. Wszystko zależy od tego gdzie utknąłeś: w ciele, w umyśle czy w sercu. To trzy najważniejsze warstwy, w których możesz funkcjonować.

Ale jest w tobie jeszcze jedna warstwa. Na wschodzie nazywamy ją turija. Turija znaczy czwarty, czwarty stan świadomości-transcendentny. W tym stanie wszystkie pragnienia zanikają. W tedy człowiek jest nie ma pragnień. O nic nie pyta, niczego nie musi realizować. Przyszłość i przeszłość dla niego nie istnieją. Człowiek żyje chwilą, całkowicie spełniony, usatysfakcjonowany. W tym stanie świadomości osiągasz boskość.

Osho

Od Wydawcy

W książce „Życie jako podróż” Osho porusza tyle trudnych, egzystencjalnych tematów, że wydaje się, jakby włożył kij w mrowisko. Czy to prawda, że bez utopijnych ideałów życie nie stawałoby się lepsze? Czy siedzisz w więzieniu? Czy zwyczajne życie może dawać poczucie szczęścia? Czemu robimy z igły widły? Skąd się biorą różnice międzypokoleniowe? Czym jest agonia, a czym ekstaza? Jak wyciszyć umysł? Jak stać się człowiekiem?

Te i inne pytania znajdują tu swoje omówienie. Człowiek jest pomostem między tym, co zwierzęce, a tym, co boskie, a uświadomienie sobie tego pomaga zrozumieć tkwiące w nas sprzeczności. Miłość i nienawiść, siła i słabość, rozpacz i radość, szczodrość i skąpstwo. Osho zachęca do poznania tych uczuć, zaakceptowania i zrozumienia, że ich występowanie obok siebie jest nieuniknione. Tak jak ciemność jest po prostu brakiem światła, słabość wynika z braku siły – podobnie nienawiść, oschłość serca, jest rezultatem braku miłości. A jak zwykle motywem przewodnim nauk Osho jest wskazówka: Poznaj i pokochaj samego siebie.

Wizerunek Osho
(Bhagwan Shree Rajneesh)

O Autorze

OSHO – Charyzmatyczny mistrz duchowy pochodzący z Indii. Znakomity mówca swobodnie posługujący się zarówno wschodnimi tradycjami mistycznymi, jak zachodnią psychoterapią. Jego nauki dotyczą nie tylko indywidualnego poszukiwanie sensu, lecz także najbardziej palących spraw społecznych i politycznych.

„Człowiek rodzi się z nieznanym, nieprzewidywalnym potencjałem. Kiedy przychodzi na świat, jego prawdziwa twarz nie jest jeszcze znana. Musi ją odszukać. Na tym polega różnica między istotą ludzką a rzeczą.”

Osho

Kocham cię człowieku: Raffi

Sprawdź gdzie możesz kupić najtaniej

Osho – Życie jako podróż

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.