KSIĘGA EGO – OSHO

Księga Ego to jedna z moich ulubionych pozycji. Taka pigułka mechanizmów determinujących nasze zachowania. Często do niej wracam i za każdym razem napawa mnie smutkiem i radością za razem. Taki mix emocji za jednym zamachem.

„Ego to przeciwieństwo prawdziwego „ja” – nie jest tobą, lecz złudzeniem stworzonym przez społeczeństwo. Dopóki nie porzucisz koncepcji ego, nie będziesz mógł poznać siebie.”

Osho

Kto by pomyślał… uważałem się za tak wyjątkową osobę. Ta maska pewności siebie z dodatkiem poczucia wyższości i odrębności. Jak bym tylko ja był ważny na tej planecie. Z poczuciem niespełnionej misji i wiecznego niezadowolenia, ze zbyt wolnego realizowania zamierzonego celu. No i to jest właśnie smutne. Bo jak można być tak zadufanym w sobie i jednocześnie tak banalnym.

A teraz trochę podśmiewam się z tamtego siebie, ale nie to napawa mnie radością. Moja radość jest wypadkową  pokory, której nabrałem wobec samego siebie i otaczającego mnie świata. Stałem się otwarty, czerpię z każdego dnia jak z nowo otwartej stronicy książki, i to jest piękne, ponieważ każdy dzień stał się przygodą życia i jak ta stronica, nigdy nie wiadomo co ciekawego przyniesie.

Poznać mechanizmy ego to jak zbudować fundament dla dalszego rozwoju. Bez tego nie ruszysz dalej. Jeśli nie zapanujesz nad własnym ego, nie będziesz miał na nic wpływu. Ego zdecyduje za Ciebie, a Ty będziesz żył w iluzji, że jesteś panem swojego losu.

„Oto wielki wódz leży chory i bezsilny. Otaczają go medycy. Wszyscy zgodnie twierdzą:

„Panie nie będziesz dłużej żył. Nie doczekasz jutra. Zatrzymaj się tu i nie podążaj do Aten. Może jest jeszcze jakaś nadzieja, ale przerwij podróż. Nawet w tedy gdy będziesz odpoczywał, twój stan może nie ulec poprawie. Twoje życie gaśnie. Zbliżasz się nie do swojego miasta, lecz do śmierci. Stoisz nad grobem. Nie możemy ci pomóc. Umiemy wyleczyć chorobę, lecz jesteśmy bezradni wobec śmierci. Masz trzydzieści trzy lata, ale zapas twojej energii życiowej się wyczerpał, prowadziłeś bowiem nieustające walki.”

Osobistym nauczycielem Aleksandra był wielki grecki filozof – Arystoteles. Zdobywca świata jemu zawdzięczał swą wielką inteligencję. Zrozumiał co mówili lekarze. Wiedział, że umiera.

Przywołał więc naczelnego dowódcę i wypowiedział dziwne życzenie:

– Macie mnie ułożyć w trumnie w ten sposób, żeby moje dłonie znalazły się na zewnątrz. I tak przenieście moje ciało do grobu.

– Zdumiewa mnie to życzenie – odparł dowódca. – Nigdy nie słyszałem, by jakąkolwiek osobę niesiono do grobu w ten sposób.

– Brakuje mi tchu, żeby ci to wyjaśnić. Powiem krótko: chcę pokazać całemu światu, że odchodzę z pustymi rękami. Myślałem, że w  miarę upływu lat staję się coraz potężniejszy, coraz bogatszy. Tymczasem ubożałem. Urodziłem się z zaciśniętymi dłońmi, jakbym coś w nich trzymał. Umierając nie mogę mieć zaciśniętych dłoni:

by zacisnąć dłonie w pięści, potrzeba energii życia. Chcę – kontynuował zdobywca świata – by wszyscy widzieli, że Aleksander Wielki odchodzi jak żebrak, z pustymi rękami.”

Osho

Fragment wstępu

Nasze ego ma tendencję do nadymania się. Ludzie celowo komplikują życie, by wzmacniać ego. Starają się podkreślać wagę swojej osoby w różnych dziedzinach życia. Także psychologia nastawiona jest na wzmacnianie ego. Psychologowie twierdzą, że człowiek potrzebuje silnego ego. Edukacja jest systemem nagród i kar, który ma za zadanie pobudzać twoje aspiracje i ukierunkowywać dążenia. Osoba, która kieruje się zasadami prostoty, jest uznawana za głupca.


Dziecko przychodzi na świat jako prosta ludzka istota. Jest czyste niczym niezapisana karta. Na tej karcie swoje życzenia zapisują rodzice. Określają, kim ma się stać ich dziecko w przyszłości. Następnie do tego procesu warunkowania włączają się inni: nauczyciele, kapłani i przywódcy polityczni. Wszyscy oni oczekują od ciebie, byś się stał kimś znaczącym.


Prawda wygląda jednak inaczej. Jesteś ludzką istotą, jesteś samym sobą. Nie musisz stawać się kimś innym. Prostota oznacza, że pozostajesz w zgodzie z samym sobą i nie wstępujesz na ścieżkę „stawania się kimś specjalnym”. Jest to bowiem droga niekończących się poszukiwań. Nigdy nie będziesz mógł stwierdzić: „Zakończyłem swoją wędrówkę. Osiągnąłem szczyt moich pragnień”. Życie jest niezwykle bogate, wielowymiarowe. Nie jest możliwe, abyś odnosił sukcesy we wszystkich dziedzinach.


Silnie rozbudowane ego stanowi rodzaj choroby. Społeczeństwo jest zainteresowane tym, abyśmy byli duchowo chorzy. Kiedy bowiem jesteśmy zdrowi i zintegrowani wewnętrznie, stanowimy zagrożenie dla dominujących w społeczeństwie grup interesów. Ja zaś nauczam, że powinieneś pozostawać w zgodzie z samym sobą i zaakceptować siebie. Postawa „stawania się” jest chorobą, natomiast postawa „bycia” przesądza o zdrowiu. Nie zaznałeś dotąd smaku prostoty i zdrowia. Społeczeństwo nie pozwoliło na to. Poznałeś tylko jedną ścieżkę, którą podążasz. Jest to ścieżka ego.


Nie chcę cię niczego pozbawiać. Pragnę jedynie uwolnić cię od ego. Chcę pomóc ci stać się prawdziwą istotą. Nie mogę ci niczego dać, ty już bowiem wszystko posiadasz. Musisz po prostu otrząsnąć się ze snu i dostrzec niezwykłe piękno pierwotnej niewinności…


Wizerunek Osho
(Bhagwan Shree Rajneesh)

O Autorze

OSHO – Charyzmatyczny mistrz duchowy pochodzący z Indii. Znakomity mówca swobodnie posługujący się zarówno wschodnimi tradycjami mistycznymi, jak zachodnią psychoterapią. Jego nauki dotyczą nie tylko indywidualnego poszukiwanie sensu, lecz także najbardziej palących spraw społecznych i politycznych.

Kocham cię człowieku, Raffi

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Cytaty zaczerpnięte z książki, Księga Ego – Osho

Sprawdź gdzie możesz kupić najtaniej

Osho – Księga Ego

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *