SAPIENS – OD ZWIERZĄT DO BOGÓW – YUVAL NOAH HARRARI

Sapiens – od zwierząt do bogów”  Yuval Noah Harari’go to dogłębna, bardzo ktytyczna analiza ludzkiej historii. Co sprawiło że znajdujemy się w takim miejscu w jakim się znajdujemy obecnie?  W jaki sposób doszliśmy tu i jakim kosztem?

Autor można by rzec nie pozostawia suchej nitki na gatunku Homo Sapiens. Cała nasza historia to egoistyczne podporządkowanie sobie otaczającego nas świata do naszych próżnych potrzeb. Przekształcenie świata pod nasze dyktando kosztowało wymarcie setek gatunków zwierząt takich jak mamuty, tygrysy szablozębne czy w bliższych nam już czasach tura. Dodatkowo nasz gatunek pozbył się na przestrzeni dziejów wszystkich swoich rywali. Żaden inny gatunek człowieka nie przetrwał. Neandertalczyk mimo że było od nas potężniej zbudowany poległ.

 „Aby zadowolić optymistów jak i pesymistów, tytułem konkluzji możemy stwierdzić, że nasza epoka stoi pod znakiem niespotykanego jak dotąd dynamizmu. Stoimy u progu i nieba i piekła, krążąc nerwowo między bramą pierwszego jak i przedsionkiem drugiego. Historia nie postanowiła jeszcze, co będzie nam pisane, a splot przypadkowych okoliczności wciąż może nas pchnąć na drogę pierwszym lub drugim kierunku”.

YUVAL NOAH HARRARI

Co było kluczem do opanowania świata przez Homo Sapiens? Tych właśnie odpowiedzi próbuje udzielić nam autor. Hipotezy przez niego stawiane są niezwykle trafne i interesujące. Książka ta jest niesamowita podróż od pradziejów po czasy współczesne. Wnikliwa analiza historii jak i teraźniejszości  skłania czytającego do głębokiej refleksji nad kondycja człowieczeństwa. Autor mimo ogromniej krytyki naszego gatunku widzi przyszłość w jasnych barwach. Znaleźliśmy się w momencie przełomowym. Następne stulecie będzie kolejnym skokiem ewolucyjnym. Przedstawione teorie i kierunki rozwoju naszego gatunku są niezwykle interesujące. Zapraszam wszystkich do lektury.

Od wydawcy

Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nią zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy się właśnie przekształcać swoje geny i chciałby stać się podobny do swoich wyobrażeń o bogach.

A autorze

Yuval Noah Harari – ur. 1976. izraelski historyk, profesor na uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Autor Sapiens albo Homo Deus – światowych, także i polskich bestsellerów.

P.D.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *