MĘDRCY NA BITACH CZYLI ŚWIADOMY PRZEKAZ W POLSKIM RAPIE

Od końca lat ’90 jestem zajarany polskim rapem, czyli można powiedzieć od dzieciaka. Zawsze był dla mnie kimś w rodzaju nauczyciela, przyjaciela. Kimś na kogo zawsze można liczyć. Kimś kto podsuwa mi rozwiązania rożnych życiowych sytuacji. Pomaga przetrwać te ciemniejsze dni jak i pozwala jarać się nimi gdy już czarne chmury odejdą. Także zawsze czułem moc motywacji do działania płynący z rapowych tekstów. Wraz z wkroczeniem na nazwę to „świadomy szlak”, kolejne kilometry przemierzałem z co raz to bardziej świadomym przekazem w tle, którego z roku na rok przybywało. Świadomy przekaz który rozbrzmiewał co dnia na słuchawkach i kolejna zdobywana porcja świetnej wiedzy na temat rozwoju własnej osoby… Tak, to musiało zaowocować powstaniem Uświadom To Sobie.

Kojarzony z patologią

Zdaje sobie sprawę, że polski rap przez wielu do tej pory może być kojarzony tylko i wyłącznie z osiedlową patologią. Z łysymi chamami z jakąś furą w tle na teledyskach. Przekaz może być odbierany jako rzucanie na lewo i prawo różnymi wulgarnymi słowami z którego nic mądrego nie płynie. Tym artykułem nie chce nikogo przekonywać do słuchania tego rodzaju muzyki, chce natomiast pokazać, że rap to nie tylko przeklinanie i zlepek bezwartościowych słów. Chcę pokazać, że ma on do zaoferowania zdecydowanie więcej niż się komuś mogło wydawać.

Czym dla mnie jest ta muzyka? Pokrótce wspomniałem o tym na samym wstępie. To przede wszystkim głos wsparcia, który towarzyszył mi w różnych życiowych sytuacjach. Od wczesnych lat, biegając jeszcze z walkmanem po osiedlu uczył mnie jak postępować, jakie wartości w sobie pielęgnować. Oczywiście zwracając uwagę na to, w co lepiej się nie wkręcać, aby nie narobić sobie biedy.

UCZĘ SIĘ SZTUKI ŻYCIA
HIP HOP TO MÓJ SENSEI

Paktofonika – Jestem Bogiem

Utożsamianie się z raperami i ich przekazem

Bardzo często potrafiłem się utożsamić z różnymi raperami i ich przekazem, ponieważ, tak jak oni wychowywałem się na szarych blokowiskach.

Nie ważne czy to północna czy południowa Polska…

Życie na tych osiedlach wyglądało bardzo podobnie. Spora część tego co widziałem u siebie pod blokiem miało odzwierciedlenie w ich tekstach.

Już wtedy miałem w głowie to, że podoba mi się ta muzyka, z którą na tą chwilę najbardziej się utożsamiam. Która najbardziej ze mną współgra. Dlatego gdy z czasem moje podejście do różnych spraw się zmieniało. Pojawiały się nowe sytuację w życiu, to i playlista ulegała aktualizacji.

To oczywiście po dziś dzień ma przełożenie również jeśli chodzi o oglądanie filmów czy też czytanie książek. Podświadomie wybieram te, które w danej chwili najbardziej ze mną współgrają. Oczywiście często nie wiem jaki wpływ wywrze na mnie dany tekst książki czy utwór muzyczny, lecz po przeczytaniu lub przesłuchaniu mówię sobie – tak to jest to. To jest właśnie ten strzał wiedzy, którego potrzebowałem na ten moment.

Zdobywanie wiedzy ze świadomym przekazem w tle

Gdy odkrywałem kolejne elementy rozwoju, poszerzałem swoją wiedzę, doświadczałem czegoś więcej pojawiały się nowe utwory, ukazywały się nowe albumy, w których motywem przewodnim był rozwój świadomości.

Często zawierały one w sobie mądrości autorów książek, które akurat przeczytałem.

W tamtym okresie to była dla mnie czysta magia. Coś o czym nie dawno czytałem czy też oglądałem, nagle było przekazane przez rapera, którym jaram się od dziecka. To było naprawdę coś wspaniałego jarać się takim życiem jednocześnie słuchać jednego czy też drugiego rapera, którzy też działali w tym naszym świecie tak jak ja. To mnie tylko upewniało, w tym, że to wszystko ma sens.

SZANUJ SWOJĄ WOLNOŚĆ
I PIELĘGNUJ ODMIENNOŚĆ
WIARA, MIŁOŚĆ I NADZIEJA
NIECH CI DAJE PEWNOŚĆ

donGURALesko – 20

Otworzenie się na nowo, na starsze utwory

Zacząłem wracać do starszych numerów i odkrywać ich przekaz na nowo. Tym razem, z już szerzej otwartymi oczami i bardziej wytężonym słuchem. Przekaz wiedzy był już od dawna. Wcześniej nie był on dla mnie taki oczywisty, ale jak najbardziej chłopaki w tamtych latach dawali już konkretny świadomy rap. Zaznaczali, co jest najważniejsze w tym zabieganym świecie. O czym nie wolno zapominać.

PAMIĘTAJ JAKI SPOKÓJ MOŻE W CISZY BYĆ

WWO – Desiderata

Dziś mogę ich nazwać mędrcami na bitach

Tak, dzisiaj z pełną świadomością mogę powiedzieć, że raperzy, którzy towarzyszą mi po dziś dzień na głośnikach, są dla mnie niczym mędrcy dający swój przekaz na bitach. Do mnie taka forma przekazu jak najbardziej trafia. Nie chcę tu wymieniać, każdego z osobna, bo jest ich naprawdę spora lista. Za to wolę przekazać, to, czego się od nich nauczyłem…

A więc dowiedziałem, się, żeby szukać w sobie tego, co daje nam mega radość. Odkryć w sobie pasję, bez której nie będziemy mogli dalej żyć. Znalezienie takiej ma bardzo fajny wpływ na nasze życie. Zapominamy o nudzie. Zamiast tego doskonalimy się w danej dziedzinie, zaszczepiamy w sobie chęci do ciągłego rozwoju własnej osoby. Pasja potrafi trzymać nas w ryzach.

By po prostu robić swoje, tak aby zarówno nasza dusza jak i ciało było w dobrej kondycji.

Nie karmić się negatywnymi emocjami, ponieważ mają one ogromny wpływ na to jak postrzegamy nasz świat.

Gdy natomiast pokochamy siebie, otworzymy się na miłość Wszechświata, który będzie nas darzył swą obfitością.

to ty tworzysz przyszlosc

JAK POKOCHASZ SIEBIE
POKOCHA CIĘ WSZECHŚWIAT

Kali, Pawbeats – Pacyfka

Czerpać mądrość nie tylko od osób z naszego otoczenia, ale zagłębiać się też w siebie. W swoją duszę, tak aby móc odbierać wskazówki, które nam podsyła.

By wierzyć w siebie, bo przecież w każdym z nas jest ukryty blask, siła której zawsze jest tyle ile nam potrzeba.

Spokój ducha to naprawdę mega sprawa, a przydatna w jego osiąganiu jest ewakuacja poza miasto, aby w leśnych okolicznościach być bliżej siebie.

Na sam koniec chyba jedna z ważniejszych prawd jaką usłyszałem na bicie.

Ciężko było by piąć się nam w górę, gdyby nie wiedza, że tak naprawdę to my mamy największy wpływ na nas samych. Nie okoliczności, wydarzenia czy też inni ludzie. Od zawsze na tym świecie największą walkę toczymy z samym sobą…

LAS-ZABIERAM-ZE-SOB

OD ZAWSZE WALCZYSZ TUTAJ
TYLKO Z SAMYM SOBĄ

Donatan ft. Sokół – Z samym sobą


Podaj dalej!
komentarzy 7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *