PRZEBUDZENIE W KILKU SŁOWACH – NAJPIĘKNIEJSZE CYTATY ANTHONY DE MELLO

Czy ktoś, kto interesuje się rozwojem świadomości nie słyszał o Athonym de Mello? Jeśli nie, to koniecznie trzeba się zapoznać z jego twórczością. Oto przygotowany dla Was zbiór najpiękniejszych cytatów tego autora.

O Autorze

Anthony de Mello urodził się 4 września 1931 roku w Bombaju. Był hinduskim jezuitą, a także filozofem, przewodnikiem duchowym i psychoterapeutą. Sam określał się jako „chrześcijanina Wschodu”, a jego miłośnicy mówili o nim „mistrz modlitwy”.

Napisał wiele książek poświęconych modlitwie i mistycyzmowi, a jego filozofia łączyła mistykę europejską z tą z Dalekiego Wschodu. Nowatorskie metody modlitwy oraz ćwiczenia duchowe wykorzystujące elementy psychoanalizy i psychoterapii zyskały popularność na całym świecie. Duchowa nauka, którą De Mello zawarł w swoich dziełach opiera się na trzech fundamentalnych założeniach: poznaniu, przebudzeniu oraz świadomości, które, jego zdaniem, są drogą do szczęścia, miłości oraz oświecenia. Myślą przewodnią, która mu towarzyszyła były słowa: „Niczego się nie wyrzekać, do niczego się nie przywiązywać”.

Autor studiował filozofię w Hiszpanii, by wrócić do Indii. W Punie odbył studia teologiczne. Znany między innymi jako autor książek takich, jak „Śpiew ptaka”, „Wahadło”, „Minuta mądrości”, czy też „Modlitwa żaby”.

De Mello zmarł 2 czerwca 1987 roku w Nowym Jorku.

Wkład De Mello w rozwój świadomości stał się bezcenny. „Przebudzenie” jako największe dzieło jest traktowane jako pozycja obowiązkowa dla ludzi rozwijających swoją świadomość. Spośród dziesiątek fantastycznych wypowiedzi autora wybraliśmy dla Was listę 16 najpiękniejszych i budzących myślenie cytatów. Każdy z nich zawiera ponadczasowe Prawdy, czytajmy je spokojnie, oddając się głębszej refleksji.

16 najpiękniejszych cytatów Anthony de Mello

„Cierpisz z powodu depresji i lęków dlatego, że identyfikujesz się z nimi. Mówisz: „Jestem przygnębiony”. Ale to nieprawda. Ty nie jesteś przygnębiony. Jeśli chciałbyś to wyrazić
dokładniej, mógłbyś powiedzieć: „Doświadczam teraz przygnębienia”. A ty potrafisz swój stan wyrazić zaledwie zdaniem: „Jestem przygnębiony”. Nie jesteś przecież swą depresją. To tylko chytra sztuczka twego umysłu, dziwaczna iluzja. Sam wpakowałeś się w ten sposób myślenia, choć go sobie nie uświadamiasz: „Jestem swą depresją, jestem swym lękiem, jestem swą radością, jestem swym wzruszeniem. Jestem zachwycony!” Z całą pewnością nie jesteś zachwycony. Może jest w tobie, akurat w tym momencie, zachwyt – ale poczekaj, to się zmieni, to nie będzie trwało wiecznie. Nigdy nic nie trwa wiecznie, wszystko się zmienia, wszystko podlega ciągłej zmianie.Chmury nadchodzą i odchodzą, niektóre z nich są czarne, a niektóre białe, niektóre z nich są wielkie, a inne małe. Zstąp głębiej w tę metaforę. To ty jesteś niebem obserwującym chmury. Dla ludzi Zachodu stwierdzenie to jest szokujące. A przecież nie masz na to wpływu. Nie staraj się na nic wpływać. Nie zatrzymuj niczego. Patrz! Obserwuj! Kłopot z większością ludzi polega na tym, że są straszliwie zajęci organizowaniem rzeczywistości, której nawet nie rozumieją. Zawsze coś ustalamy, organizujemy… Nigdy nie przyjdzie nam do głowy, że rzeczy nie potrzebują być organizowane. Naprawdę. To wielkie odkrycie. Rzeczy potrzebują jedynie zrozumienia. Jeśli je zrozumiesz, one się zmienią.”

Anthony de Mello – Przebudzenie

Anthony de Mello – Przebudzenie – SPRAWDŹ GDZIE NAJTANIEJ

„Któregoś dnia zrozumiesz, że szukasz tego, co już posiadasz”

Anthony de Mello

„Dokład­nie tu i te­raz jes­teś szczęśli­wy, ale o tym nie wiesz,
po­nieważ two­je fałszy­we za­pat­ry­wania, twój zniek­ształco­ny ob­raz rzeczy­wis­tości zam­knęły cię w pułap­ce lęków, niepo­kojów, przywiązań, kon­fliktów, poczu­cia wi­ny; wreszcie w całej ga­mie ról które od­gry­wasz, po­nieważ tak zos­tałeś zap­rogra­mowa­ny.
Gdy­byś pot­ra­fił spoj­rzeć da­lej niż sięga to wszys­tko zro­zumiałbyś, że jes­teś szczęśli­wy, tyl­ko o tym nie wiesz”.

Anthony de Mello

„Poczucie winy jest złym uczuciem, trzeba go unikać jak samego diabła. Kiedy czujesz się winny to nienawidzisz nie swoje grzechy lecz samego siebie.”

Anthony de Mello – Minuta Mądrości

„Musisz kultywować działania, które kochasz. Musisz odkryć pracę, którą wykonujesz, nie dla jej użyteczności, ale dla siebie, czy się powiedzie, czy nie, czy jesteś za nią chwalony, czy nie, czy jesteś za to kochany i nagradzany, czy nie, czy ludzie o tym wiedzą i czy są wdzięczny za to, czy nie. Ile działań możesz liczyć w swoim życiu, w które angażujesz się tylko dlatego, że cieszą cię i chwytają twoją duszę? Znajdź je, kultywuj, bo są twoim paszportem do wolności i miłości.”

Anthony de Mello

„To wielka tajemnica. Chociaż ludzkie serce tęsknie za prawdą i tylko w niej znajduje wyzwolenie i ukojenie, pierwszą reakcją ludzi na prawdę są wrogość i strach.”

Anthony de Mello

„Szczęście jest naszym naturalnym stanem. Szczęście jest naturalnym stanem małych dzieci, do których królestwo należy, dopóki nie zostaną zanieczyszczone i skażone głupotą społeczeństwa i kultury. Aby osiągnąć szczęście, nie musisz nic robić, ponieważ szczęścia nie można zdobyć. Czy ktoś wie dlaczego? Ponieważ już go mamy. Jak zdobyć to, co już masz? Więc dlaczego tego nie doświadczysz? Ponieważ musisz coś upuścić. Musisz zrzucić iluzje. Nie musisz niczego dodawać, aby być szczęśliwym; musisz coś upuścić. Życie jest łatwe, życie jest wspaniałe. To tylko trudne dla twoich złudzeń, twoich ambicji, twojej chciwości, twoich pragnień. Czy wiesz, skąd pochodzą te rzeczy? Od zidentyfikowania wszystkich rodzajów etykiet!

Anthony de Mello – Rozmowy z Mistrzami

„Rozpadające się iluzje boleśnie ranią.”

Anthony de Mello

„Co sobie uświadamiasz, to też kontrolujesz; to czego sobie nie uświadamiasz, kontroluje ciebie. Zawsze jesteśmy niewolnikami tego, czego sobie nie uświadamiamy.. Jeśli coś sobie uświadomisz, uwolnisz się od tego. To coś jest oczywiście nadal w tobie, jednak nie stanowi dla ciebie przeszkody. Nie kontroluje cię, nie zniewala. I na tym polega podstawowa różnica.”

Anthony de Mello – Przebudzenie

„Naszą wielką tragedią jest to, że wiemy zbyt dużo. Myślimy, że wiemy i to jest nasza tragedia.”

Anthony de Mello

„Powinieneś być sławny. Nasze społeczeństwo i kultura wbija nam to do głowy rano i w nocy. Naśladujcie ludzi, którzy tego dokonali! Czego dokonali? Jedynie zrobili z siebie głupców.
Całą swą energię zainwestowali w coś, co pozbawione jest wartości. Przestraszeni i zagubieni – są kukiełkami jak i cała reszta. Spójrz, jak dumnie stąpają po scenie. Spójrz, jacy są wytrąceni z równowagi, jeśli przydarzy im się plama na koszuli. I ty to nazywasz sukcesem? Spójrz, jacy są przerażeni swoją wizją, że gdzieś tam nie zostaną wybrani ponownie. I ty to nazywasz sukcesem? Są ciągle kontrolowani, poddawani nieustannej manipulacji. Nie potrafią cieszyć się życiem. Stale są napięci i pełni lęku. Czy to jest dla człowieka naturalne? Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? Z jednego tylko powodu.
Ci ludzie utożsamiali się z pewnymi etykietkami. Dokonali identyfikacji swego „ja” z pieniędzmi, stanowiskiem bądź zawodem. I to był ich błąd.”

Anthony de Mello – Przebudzenie

„Jeśli zbyt długo jesteś odizolowany od natury, twój duch usycha i obumiera bo jesteś oderwany od swoich korzeni.”

Anthony de Mello

„Jeśli kochasz prawdę, bądź miłośnikiem milczenia. Cisza jak światło słoneczne oświetli cię w Bogu i uwolni cię od fantomów ignorancji. Na początku musimy zmusić się do milczenia. Ale wtedy rodzi się coś, co przyciąga nas do niego. Jeśli tylko zaczniesz to praktykować w konsekwencji zaświeci na ciebie niewypowiedziane światło. Po chwili w sercu tego ćwiczenia rodzi się pewna słodycz, a ciało jest przyciągane niemal siłą pozostać w milczeniu. ”

Anthony de Mello – Szukaj Boga we wszystkim

Anthony de Mello – Szukaj Boga we wszystkim – SPRAWDŹ GDZIE NAJTANIEJ

„Z przeszłością należy się rozstać. Nie dlatego, że była zła ale dlatego, że jest martwa.”

Anthony de Mello

,,W życiu nie ma takiej chwili, abyśmy nie mieli wszystkiego, co potrzebne, aby czuć się szczęśliwymi. Pomyśl o tym przez minutę […]. Jeśli jesteś nieszczęśliwy, to dlatego, że cały czas myślisz raczej o tym, czego nie masz, zamiast koncentrować się na tym, co masz w danej chwili”.

Anthony de Mello

I oczywiście mój ulubiony ♥♥♥

„Nie zmieniło się nic oprócz mojego nastawienia. Dlatego zmieniło się wszystko.”

Anthony de Mello

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Niech Światło Cię prowadzi. Gaja-San

Podaj dalej!
komentarzy 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *