WYBIERZ CZERWONĄ PIGUŁKĘ – 10 ŚWIADOMYCH PRZEKAZÓW, KTÓRE MUSISZ ZROZUMIEĆ Z FILMU „MATRIX”

Tego o czym jest „Matrix” nie trzeba nikomu przypominać. Dzieło braci (jeszcze wtedy) Wachowskich stało się legendarną symboliką naszych czasów. Do tej pory jestem pod ogromnym wrażeniem, że w czasach zakłamania i kontroli film ten ujrzał światło dzienne. Choć cała trylogia od pierwszej minuty do ostatniej przepełniona jest świadomym przekazem, to postanowiłem zrobić listę najbardziej wartościowych tekstów z sagi Wachowskich, które każdy powinien zrozumieć.

Zdaje sobie sprawę, że większość osób rozumie świadomy przekaz Matrixa jako dotarcie do wiedzy o tym, że światem rządzą ukryte elity zza kurtyny, że banki drukują pieniądze i pożyczają rządom na procent, że z samolotów zrzucają na nas trucizny i jeszcze wiele, wiele innych. Gwarantuje Wam jednak, że te osoby nie doceniają kunsztu Wachowskich. Matrix się o wiele głębiej niż wszystkim wydaję. Jeśli chcesz zrozumieć jak głęboko się „królicza nora” ich przekazu, zapraszam to poniższego artykułu.

JEŚLI WYDAJĘ WAM SIĘ, ŻE ZROZUMIELIŚCIE FILM „MATRIX” TO WAM SIĘ TYLKO WYDAJE

Dziś wybrałem dla Was 10 najlepszych moim zdaniem cytatów z całej Trylogii Wachowskich. Posiadając co raz większą wiedzę, wypowiedzi te z biegiem czasu stawały się dla mnie coraz bardziej zrozumiałe. Jestem pewien, że jeszcze nie odkryłem całego przekazu tego filmu i jeszcze wiele pracy muszę włożyć w siebie aby go dokładnie zrozumieć. Na obecną chwilę tak wygląda moja lista najbardziej wartościowych cytatów w filmie Matrix.

Nr. 10 Dlaczego tu jesteś?

„Pozwól, że powiem ci, dlaczego tu jesteś. Wiesz coś. Tego, co wiesz, nie możesz wyjaśnić, ale czujesz to. Czułeś to przez całe życie. Coś jest nie tak ze światem. Nie wiesz co, ale tam jest. Jak drzazga w twoim umyśle, doprowadzająca cię do szaleństwa. To uczucie doprowadziło mnie do ciebie. Czy wiesz o czym mówię?”

Morfeusz

Oto przekaz od Morfeusza prosto do Ciebie drogi czytelniku. Dlaczego właśnie to czytasz? Jak się znalazłeś? Co się wydarzyło w twoim życiu, że się tu znalazłeś? Jesteś tu bo czułeś, że coś tu jest nie tak, czyż nie?

Nr. 9 Matrix jest wszędzie

„Matrix jest wszędzie, otacza nas ze wszystkich stron. Nawet tu i teraz. Widzisz go wyglądając przez okno i włączając telewizor. Czujesz, gdy idziesz do pracy, czy do kościoła, gdy płacisz podatki. To świat, który postawiono ci przed oczami, by przesłonić prawdę.”

Morfeusz

Oto krótkie wyjaśnienie z czym naprawdę mamy do czynienia. Matrix nie jest tylko teoriami spiskowymi. Jest naszą codziennością, mentalnością, naszym myśleniem. Jest wszędzie i zawsze. Morfeusz przekazuje nam, że droga do wolności leży w zmianie całego naszego myślenia i postrzegania. Mamy zatem przed sobą wiele pracy.

Nr. 8 Zacznij zmianę od Siebie

„Próbuję uwolnić twój umysł, Neo. Ale mogę wskazać ci tylko drzwi. Sam musisz przez nie przejść”

Morfeusz

Czysta, brudna prawda. Nikt nie zrobi za nas roboty. Aby wyjść z Matrixa musimy dokonać w nas samych bardzo głębokiej i trwałej przemiany. Mamy do dyspozycji (w książkach, w necie) całą potrzebną nam do tego wiedzę, należy ją spożytkować i przejść przez drzwi „prawdy”.

Nr. 7 Zwykli ludzie są częścią Matrixa. Budź ich ostrożnie.

„Na razie oni należą do systemu, czyli są wrogami. Musisz pamiętać, że oni na ogół nie dojrzeli do wolności. Niektórzy są tak bierni, uzależnieni od systemu, że będą go bronić.”

Morfeusz

To jest bardzo ważny przekaz Morfeusza. Czy zdarzyło Ci się obserwować reakcję ludzi wierzących w system, gdy opowiadałeś im o swoich, świadomych poglądach? Na poziomie psychologicznym ludzie boją się zmian swoich poglądów, taki wstrząs może budzić w nich strach a w strachu będą bronić swoich racji, będą bronić swojego systemu w który wierzą. Nie narzucaj na siłę swojej wiedzy. Kluczem jest własna przemiana i inspiracja, pewnego dnia sami poproszą o odłączenie od systemu.

Nr. 6 Kluczowe dla nas pytanie to „dlaczego”. Dlaczego jesteśmy w Matriksie?

„Jesteś tutaj, ponieważ cię tu przysłano. Kazano ci tu przyjść, a potem posłuchałeś. Jest to oczywiście droga wszystkich rzeczy. Widzisz, jest tylko jedna stała, jedna uniwersalna Prawda. To jedyna prawdziwa prawda. Przyczynowość. Akcja reakcja. Przyczyna i skutek.”

Merowing

Cała druga część trylogii jest poświęcona temu arcyważnemu pytaniu. Rozmowa bohaterów z Merowingiem (nazwa również nie jest przypadkowa) ma fundamentalne znaczenie w całym przekazie Matrixa. Pytanie „dlaczego” jest strukturą jednego z najpotężniejszych praw Wszechświata – prawa przyczyny i skutku. Aby wyjść z Matrixa musimy najpierw znaleźć i dogłębnie zrozumieć przyczynę. Dlaczego się tu znaleźliśmy. Dlaczego do tego wszystkiego doszło?

Nr.5 Zrozumienie prawdy a działanie

„Istnieje fundamentalna różnica między znajomością drogi a podążaniem nią”

Morfeusz

Samo zrozumienie Matrixa nie pozwoli go obalić. Cytat Morfeusza jest niczym innym jak motywacją do działania, do znalezienia w sobie odwagi do zmiany swojego życia, do opuszczenia strefy komfortu i oddaniu się misji, podążaniu własną drogą do Prawdy. To jest bardzo ważne ponieważ wielu zostaje na etapie poszukiwań i ostatecznie spędza tam resztę życia nie oddając energii działaniu.

Nr. 4 Wszystko jest energią

„Nie staraj się wygiąć łyżki, bo to niemożliwe. Zamiast tego uświadom sobie prawdę.
– Jaką prawdę?
– Łyżka nie istnieje.
– Łyżka nie istnieje?
-Wtedy zrozumiesz, że to nie łyżka się gnie, lecz Ty.”

Neo i chłopiec u Wyroczni

Słynna scena z łyżką. Czyżby Wachowscy chcieli nam przybliżyć zagadnienia fizyki kwantowej? Energetyczną naturę wszechświata? Osobiście uważam, że tak, że właśnie o to chodzi. Duchowość jest ściśle związana z fizyką kwantową i ten fakt musiał znaleźć się w tym filmie bez dwóch zdań.

Nr. 3 Jesteśmy istotami energetycznymi

„Czym jest Matrix? Władzą. To cyfrowy świat stworzony, by nad nami panować i zmieniać ludzi w to. (Pokazując Neo baterię)”

Morfeusz

Jesteśmy częścią energetycznej rzeczywistości. Nasze myśli i emocje mają częstotliwość i tworzą wszechświat. Cała więc ta walka toczy się tylko i wyłącznie o nasza energię. Strachem, bólem, nienawiścią zasilamy złowrogi świat maszyn, zaś dobrocią i miłością oddajemy naszą energię zmianie świata na lepsze. To moi kochani nie jest film sci-fi. To jest najwspanialszy, świadomy przekaz jaki możemy obejrzeć na dużych ekranach.

Nr. 2 Kluczem jest wybór

– Smith: Czy to dla wolności, albo prawdy, może pokoju, czy może dla miłości?! To wszystko iluzje, panie Anderson! Kaprysy postrzegania! Wytwory słabego ludzkiego umysłu, próbującego desperacko uzasadnić swoje istnienie, które pozbawione jest jakiegokolwiek celu lub znaczenia, a wszystkie one są tak samo sztuczne jak Matrix sam w sobie. Jednakże tylko ludzki umysł mógł stworzyć coś tak mdłego jak miłość. Musi już pan to dostrzegać, panie Anderson. Musi pan już to wiedzieć. Nie może pan wygrać. Dalsza walka jest bezcelowa. Dlaczego, panie Anderson, dlaczego? Dlaczego się pan opiera?

– Neo: Bo tak wybieram

Agent Smith & Neo

Odpowiedź Neo, choć pozornie prosta, jest kluczowym przekazem dla nas wszystkich. Nieważne ile złe siły poświęcą środków na walkę z nami, nieważne jak mocno będą nas straszyć i programować, nieważne jak bardzo mogą wpłynąć na nasze myślenie i nasze decyzję. Od samego stwórcy zostaliśmy obdarzeni wolną wolą. To jest nasza największa siła. Wystarczy, że jako ludzkość powstaniemy i powiemy „NIE”, „DOSYĆ”. „Nie zgadzamy się już na to wszystko.” „Wybieramy inną drogę” i cały plan elit z tą chwilą się kończy. Nie mogą już nic zrobić. Wolna wola kochani!

Nr. 1 Co się stanie potem, to już zależy od was.

Wiem, że tam jesteście. Czuję was. Wiem, że się boicie. Boicie się nas. Boicie się zmian. Nie znam przyszłości. Nie powiem wam, jak to się skończy. Ale powiem wam, jak się zacznie. Odłożę słuchawkę i pokażę ludziom to, co przed nimi ukrywaliście. Świat bez was. Świat niekontrolowany, bez granic i nakazów. Świat, w którym wszystko jest możliwe. Co się stanie potem, to już zależy od was. ”

Neo

Ostatnia scena pierwszej części to bardzo odważny, fenomenalny przekaz l Neo do naszych ciemiężycieli mający na celu dodać nam sił. Siedzimy w naszych domach, czytamy te wszystkie artykuły, oglądamy filmy, wywiady, często się boimy, często czujemy się w tym wszystkim bardzo samotni ale nigdy, przenigdy nie możemy zapominać, że nie jesteśmy w tej walce sami. Neo jest odzwierciedleniem każdego z nas. To jest nasza droga do świadomości i wolności. Najpierw podważamy otaczający nasz świat, odkrywamy smutną prawdę o zniewoleniu, często się ogarnia nas strach, zaczynamy się zmieniać, zadawać pytania. Transformujemy nasze wnętrza, stajemy się świadomi, prawdziwi… i pewnego dnia uwalniamy się z Matrixa. Niech każdy z nas stanie się Neo.

Obudź się. Namaste. Gaja-San

Jeśli chcesz, możesz dać wyraz swojej wdzięczności stawiając nam kawę.❤

Podaj dalej!
Tagi:,
komentarzy 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *